Ексклюзиви
Вівторок, 12 жовтня 2010 05:34

Показують графіку з позначкою "нац. мах"

Автор: фото: Олена ПАВЛОВА
  У столичному музеї книги та друкарства показують найкращу українську книжкову графіку за сто років. Глядачі часто зупиняються біля ілюстрації Оксани Лисенко до книги Григорія Квітки-Основ’яненка ”Пан Халявський”
У столичному музеї книги та друкарства показують найкращу українську книжкову графіку за сто років. Глядачі часто зупиняються біля ілюстрації Оксани Лисенко до книги Григорія Квітки-Основ’яненка ”Пан Халявський”

1 жовтня у Музеї книги і друкарства на території Києво-Печерської лаври відкрили виставку "Українська книжкова графіка, 1900–2000". Уперше разом зібрали близько 300 робіт за 100 років. Можна побачити графіку Георгія Нарбута та художників, заборонених за радянських часів.

— Найцінніші тут вісім оригіналів Георгія Нарбута. Його роботи зараз коштують сотні тисяч доларів, — каже куратор виставки Лариса Гусак, 46 років. — Виставили рідкісні твори Василя Кричевського, Івана Падалки. На картини тих, хто виїхав у 1930-ті, ставили печатку "нац. мах." — махровий націоналізм і знищували. Добре, що багато робіт знайшли у Львові.

Історик Сергій Білокінь, 62 роки, збирає інформацію про репресованих митців.

— Розстріляли багато бойчукістів, самого Михайла Бойчука, його дружину Софію Ліпінську. Василя Седляра знищили за те, що оформив "Кобзаря". Його нещодавно перевидали, це томище з розкішними ілюстраціями. Обійшов виставку — ці картини треба видати окремим альбомом. Може, ми останнє покоління, яке читає книжки. У Росії 20 років тому зробили "Музей приватних збірок". У нас усе кричить, що це теж треба робити. Ще можна зібрати шикарні колекції книжок. Адже фонди знищують щодня. Втратили архівні матеріали з музею "Тюрма на Лонцького" у Львові.

Публіка роздивляється експонати. Киянка Марина, 23 роки, вдивляється у ілюстрацію "Виховання" до книжки Квітки-Основ'яненка "Пан Халявський". На малюнку родина із сімома дітьми. Один колупається в носі, другий гризе ковбасу, інший краде в батька гроші.

— Диви, які пузанчики. Оце так виховання! — сміється до подруги.

— Це перша виставка, де можна відстежити різні віяння книжкової графіки, — каже заступник директора музею Дмитро Палій, 70 років. — Про Олександра Судомору раніше прийнято було мовчати. У 1920-ті він ілюстрував журнали на замовлення радянських видавництв. Мав два види свого підпису. Де було українське національне, підписував "О. Суд" із крапкою. На роботах, де його змушували прославляти радянське життя, крапку в підписі не ставив. Разом це читалося як Осуд.

Виставка триватиме до 23 жовтня.

Зараз ви читаєте новину «Показують графіку з позначкою "нац. мах"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1185
Голосування Скільки часу Олексій Михайличенко протримається на посаді головного тренера київського "Динамо"?
  • 1) до зими
  • 2) до літа
  • 3) два роки
  • 4) повністю відпрацює трирічний контракт
Переглянути
Погода