— Не треба це пов'язувати зі скандалом довкола професора Гарвардського університету Григорія Грабовича, — каже поет Іван Драч, 79 років, один із членів Шевченківського комітету.
Американського літературознавця висунули на здобуття премії за праці "Шевченкові "Гайдамаки": Поема і критика" та "Шевченко, якого не знаємо". Це спричинило появу низки відкритих листів на сайтах "Правого сектора", Науково-ідеологічного центру ім. Донцова і тижневика "Слово Просвіти". У листах Грабовича називають "скомпрометованою українофобськими ідеями й антинауковою поведінкою особою".
— Далася взнаки хитромудра тактика Спілки письменників та Інституту літератури, — продовжує Драч. — Перші висунули більше 20 авторів. До наступного туру потрапили шестеро. Коли почалося голосування, голоси розділилися. Важко було переконати, що слід обрати одного-єдиного переможця. Я висловлювався за роман Богдана Гориня "Любов і творчість Софії Караффи-Корбут".
Інститут літератури висунув на "шевченківку" і Григорія Грабовича, і дослідження Сергія Гальченка творчості Тичини, Сосюри і Остапа Вишні. Але ж якби ті, хто підтримував цих поважних панів, наполягали, попрацювали над поясненням чеснот претендентів. Але цього ніхто не робив. Членам комітету — не фахівцям у цій галузі — ніколи було задумуватися. Ось і вийшло, що література цьогоріч покарана. Ніхто Шевченківської премії не отримав.
У номінації "Публіцистика і журналістика" лауреатом Шевченківської премії став правозахисник 87-річний Левко Лук'яненко. Відзначили зібрання його творів у 13 томах "Шлях до відродження".
— Радив би починати читати з першого тому, — розповідає Левко Григорович. — Там надруковані спогади — "Сповідь у камері смертників". Я їх 1988 року прислав із Сибіру до Львова. І мій короткий життєпис у першому томі теж допоможе зрозуміти, що в інших томах.
Шевченківська премія має не стільки заохочувати молодих до писання, як давати заслужену оцінку написаному. Прочитавши рекомендацію шевченківського комітету, читач має бути певен: ця книжка варта уваги не впродовж року, а на десятиліття. Кажуть, тепер присуджують 240 тисяч гривень. Поділю ці гроші. Якусь частину — на фронт, для війни проти москалів. Другу — треба буде якусь гостину, презентацію зробити. А якусь частину залишу на друкування нової книжки.
Серед художників Шевченківську премію отримав 61-річний Михайло Гуйда — за цикл "В єдиному просторі". Живописця називають майстром портрета.
Лауреатом премії в музичній номінації став хореограф Раду Поклітару, 43 роки. Молдованин з білоруським паспортом заснував театр сучасної хореографії "Київ модерн-балет". Шевченківську премією Поклітару присудили за балет-триптих "Перехрестя", а також за вистави "Лебедине озеро", "Жінки в ре мінорі" та "Довгий різдвяний обід".
У номінації "Концертно-виконавське мистецтво" лауреатом стала солістка Національної опери Анжеліна Швачка, 44 роки.
Шевченківську премію в номінації "Кінематограф" отримав кримський режисер 39-річний Олег Сенцов. У травні позаторік його затримала Федеральна служба безпеки РФ за звинуваченням у тероризмі. За вироком російського суду Сенцова засудили до 20 років позбавлення волі. На початку лютого його етапували до Якутії.
Коментарі