Про п'ятірку найочікуваніших фестивалів у Львові розповідає Андрій Сидор, 40 років. Три роки, від 2007-го, він очолював міське управління культури. Організовував "Свято сиру і вина", "На каву до Львова", "Свято шоколаду". Зараз керує компанією з організації подій та концертів "Дік-Арт". Зустрічаємося в її офісі в центрі міста.
Може місто заробляти лише на туристах?
— В італійському Перуджа щороку проходить шоколадний фестиваль, — розповідає Андрій Сидор. — Населення — 170 тисяч осіб. За рахунок фестивалю, на який з'їжджається пів-Європи, місто живе цілий рік. А це 50–60 мільйонів євро доходу. На цей фестиваль городяни моляться. Але працюють над просуванням усі — від мера до двірника. Навіть у громадських туалетах є інформація про захід. А жителі рекламують свято у соцмережах, розповідають про нього туристам. Його проводять вже понад 20 років. В Україні фестивалі ще дуже молоді, щоб вийти на такий рівень.
Які з них є візитівкою Львова?
— На міжнародному рівні Львів можуть презентувати п'ять фестивалів. На першому місці — "Альфа джаз". Його називають одним із найкращих джазових фестивалів Європи. Там виступають світові зірки, якісна організація. Форум видавців — найкращий освітній захід України, збирає письменників і відвідувачів із різних країн. Спортивний фестиваль ретро-автомобілів "Леополіс Гран Прі" має величезний потенціал, подібних немає в Україні. Музичні фестивалі "Віртуози", "Контрасти" і театральний "Золотий Лев" відношу до одного розряду. Цікаві, оригінальні, але їм бракує сильного просування та нового підходу до глядача. Фестиваль "На каву до Львова" зібрав торік понад 10 тисяч відвідувачів. Він вийшов на прибутковий рівень. 2014-го на святі пройде чемпіонат із приготування кави в турці. Тому, крім туристів, він буде цікавий і професіоналам.
Скільки треба часу, щоб розкрутити фестиваль чи подію?
— П'ять-шість років. Великі вкладення в рекламу пришвидшують процес на два-три роки. "На каву до Львова" став відомий в Україні через сім років і зараз збирає сотні тисяч туристів. За стільки ж років фестиваль виходить на прибутковий рівень. На рекламу "Альфа джазу" витрачають величезні кошти, тому він став популярний буквально за три роки.
Цього року якісь нові заходи з'являться?
— "Музика у старому місті"- міжнародний фестиваль класичної музики. 15–31 серпня кожні вихідні паралельно у Кракові та Львові будуть концерти. Оркестри гратимуть не в камерних залах, а в історичних місцях — Італійському дворику, площі Ринок. Так само і в Кракові. Сподіваюся, відбудуться фестивалі "Етновир" та "Залізний Лев", які 2013-го через брак коштів не проводили.
До Львова краще їхати у червні та вересні
Коли пройдуть фестивалі, які Андрій Сидор назвав "візитівками Львова":
"Віртуози" — 13 травня — 8 червня
"Альфа-джаз" — 12–15 червня
"Леополіс Гран Прі" — 20–22 червня
"Форум видавців" — 10–14 вересня
"На каву до Львова" — 19–21 вересня
Коментарі