— Альо! Девушки, вам на фестиваль? — висовує голову з вікна маршрутки вусатий водій у картатій кепці. До автобуса забігають 25-річна Ірина Малихіна з подругою. До кримського Бахчисарая дівчата приїхали з Києва. Тут 15–16 жовтня тривав фестиваль "Східні ворота: АртПоле-Крим".
Киянки кидають на сидіння рюкзаки. Передають за проїзд 4 гривні. Маршрутка їде до Східних воріт кам'яного міста Чуфут-Кале. Там поставили музичну сцену фестивалю.
— Найбільше кортить послухати сімферопольський "Джезаїр", — каже Ірина. — Уперше почула гурт улітку на фестивалі "АртПоле". Двоє у колективі — кримські цигани. Це народні музиканти, які виконують кримськотатарські мелодії. Колись їх обов'язково наймали на місцеві весілля.
На галявині — зо два десятка наметів. Біля сцени стоїть жовте шатро кримської татарки Еміне Плігос, 22 роки. Вона приїхала з Ялти вчити малювати по тілу хною.
— Займаюся цим чотири роки, — дівчина дістає із сумки тюбики з хною. — Розмальовую знайомих дівчат напередодні весіль. Ця традиція у нас називається "ніч хни". Тоді в нареченої збираються її подруги, до ранку грає музика. Молодій посеред долоні обов'язково малюють сонце із крапками навколо. Це символізує багатство, процвітання, розмноження.
Через півгодини в Еміне мерзнуть руки. Хукає на них, розтирає. Температура на вулиці спала до +4°С. Біля автобуса їдять пиріжки з повидлом дівчата з танцювального колективу "Ільхам". Вони в червоних і синіх національних костюмах, волосся заплетене у дві коси. Виходять на сцену під запис сімферопольського діджея Бебека.
— У Бахчисараї на всі свята танцюють народні танці. Не важливо чи це День незалежності України чи 8 Березня, — каже художній керівник ансамблю Аліє Меметова. — Нещодавно випадково потрапила на бахчисарайську дискотеку. Побачила, як молодь замовляє швидкий кримськотатарський танець хайтарму.
Навколо поля перед сценою пропонують чебуреки по 6 грн, чай по 3. На виступ гурту "Макъам" до сцени підтягується сотня слухачів. Тримають пластикові пляшки з домашнім вином, кутаються у спальники і пледи.
— Нашу музику видають у Туреччині, — каже лідер гурту Джаміль Каріков, 51 рік. — Турки запрошують на гастролі. Традиційні кримськотатарські інструменти теж купуємо в Туреччині, бо в Криму їх немає.
Коментарі