Тамара Горіха Зерня про відзнаку дізналася в церковному підвалі
Назвали лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Отримають по 397 тис. грн. За словами Володимира Зеленського, нагороди офіційно вручать після перемоги України.
Оголосили переможців у шести категоріях 9 березня, в день народження Кобзаря.
— Національну культуру не закреслюють, коли по ній стріляють "Градами". Навпаки, додають до тривожної валізки як необхідний боєприпас, що живить нас енергією й вірою, — каже голова комітету премії, журналіст Юрій Макаров, 66 років. — Нинішні лауреати доводять, що наше мистецтво просунуте, європейське, ціннісне й талановите. Нам є що захищати.
— Це гімн людському духу. Історія великої особистої перемоги жінки, яка уособлює Україну, — говорить письменниця Тамара Горіха Зерня, 46 років. Її дебютний роман "Доця" здобув Шевченківську премію в номінації "Література".
Художниця стає свідком переходу від мирного до воєнного життя під час окупації Донецька 2014-го. Починає допомагати українській армії. Підтримує, годує та рятує бійців і біженців. Збирає довкола себе осередок руху опору, за сюжетом.
Про нагороду авторка дізналася на складі в підвалі однієї зі столичних церков. Там волонтерить із початку російського повномасштабного вторгнення. Допомагає сортувати їжу та одяг, зібрані для біженців.
— Почалися обстріли. Над головою лунали залпи протиповітряної оборони. Це збивали ракети, що летіли на столицю. Коли це закінчилося, мені дзвонять і кажуть, що президент підписав указ про присвоєння мені Шевченківської премії.
Я писала "Доцю" про Донеччину, а насправді книжка — історія всієї України. Описує події, які є дзеркальним відображенням того, що відбувається сьогодні. Тільки зараз ми бачимо її логічне продовження, а роман — те, як це все починалося. Єдина відмінність — нині скинуті всі маски. Росія врешті виступила під своїм власним обличчям і показала себе такою, якою вона є. Нарешті війна названа війною. Росії ми переламаємо хребет. Це наша місія. Б'ємося не тільки за себе, а за весь світ. Це велика честь і відповідальність. Не кожному поколінню випадає нагода таке побачити.
Найкращим фільмом назвали драму про підлітків "Стоп-Земля" режисерки 33-річної Катерини Горностай.
Найкращою виставою стали "Погані дороги" режисерки 39-річної Тамари Трунової у київському Театрі на лівому березі. Містить шість новел про жінок на лінії розмежування на Донбасі. Драматургиня 46-річна Наталка Ворожбит поклала в основу п'єси історії військових і цивільних, які зібрала у прифронтовій зоні.
У номінації "Літературознавство і мистецтвознавство" відзначили професора кафедри української літератури Українського наукового інституту Гарвардського університету 78-річного Григорія Грабовича за цикл статей "Переосмислюючи Павла Тичину — переосмислюючи український модернізм".
68-річний Микола Рябчук із книжкою "Лексикон націоналіста та інші есеї" — переможець у категорії "Журналістика, публіцистика".
У номінації "Візуальне мистецтво" — два лауреати. Інсталяція "Крила" художника 74-річного Тіберія Сільваші у львівській Галереї Возницького та виставка, присвячена історії України ХХ ст. "Камінь б'є камінь" у столичному Пінчукартцентрі.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі