"Щороку стріляємо якимось цікавим проектом", — каже мистецтвознавець Олена Ягодовська з київської галереї "Тадзіо". У столичному Будинку вчених 21 лютого вона влаштувала аукціон картин 136 українських художників ХХ–ХХІ ст. Пускали на торги за попередньою реєстрацією. У заявці треба було вказати, яку картину збираєтеся придбати.
Перед входом до зали на дерев"яній підставці стоїть картина дніпропетровського художника 26-річного Романа Мініна. На ній зображені дві червонощокі жінки в квітчастих хустках. Угорі напис: "Вот Михалыч завсегда водкой душу греет, жизнь прожил, а целоваться так и не умеет". Ціна картини — $1 тис. Полотна Мініна ніхто не купує.
— Мінін пише вірші, складає музику, — розповідає Ягодовська на передаукціонному показі. Виріс у сім"ї шахтарів. Він дуже пишається цим, малює людей цієї професії. А мистецтвознавці впевнені, що Мінін над ними сміється. 2006 року робили його виставку в Донецьку. Її відразу зняли, бо всі полотна розкупили. Зараз Роман виставляється в Москві. Боюся, росіяни його переманять.
На стіні висить картина Леся Подерв"янського "Король і королева". У численних кольорових лініях можна розгледіти образи монархів. На торгах її придбав приватний колекціонер за 10 тис. дол.
2000 року його картину "Воїн, смерть і ангел" придбав актор Вуді Аллен у Нью-Йорку, — каже Ягодовська. — А ця з 1995-го була закладена в банк. Її в Подерв"янського придбав київський колекціонер, який згодом мав якісь проблеми з галереєю. Пізніше її викупили в іншу приватну колекцію.
Полтавський художник Олег Мінгальов виставив картину "Україна. Містерія політичних смислів". Зобразив на полотні обличчя політиків Дмитра Фірташа, Віктора Пінчука, Петра Симоненка, Володимира Литвина. Юлію Тимошенко намалював у образі кентавра, з косою на голові. Вона варить у чавуні голови, схожі на Януковича і Ющенка.
— Мінгальова краще знають на Заході, ніж в Україні, — каже Ягодовська. — Його роботи виставляються в лондонських галереях поряд з картинами Пабло Пікассо та Марка Шагала.
На другому поверсі висять картини Марії Примаченко, Сергія Шишка, Михайла Волобуєва. Покупців на них не знайшлося.
Топ-лотом торгів була картина Каземира Малевича. Полотно на торгах не купили.
—Ми називаємо її "наша красуня", — розповідає Ягодовська, показуючи на портрет дівчинки в червоній сукні в горошок і білому капелюсі. — Мистецтвознавець Ніна Велігоцька знайшла картину 2006-го у Конотопі. Вона хоче продати її за 150 тисяч доларів. Мізерна ціна для картини цього художника. Минулого року його "Суперматичну композицію" продали за 60 мільйонів доларів у Лондоні.
На торгах було продано 20 картин. Купували полотно по 2-3 тис. дол.Ї За 5 тис. дол. придбали полотно Едуарда Бєльського "Весняна мавка".
Боюся, росіяни його переманять
— Попит на твори мистецтва зараз упав, — говорить мистецтвознавець Дмитро Горбачов, 71 рік. — Живопис під час кризи цікавить багатих людей менше. Суми продажу лондонського аукціону "Крістіс" за минулий рік знизилися майже на 4 мільярди доларів.
Коментарі