— За моє життя в Угорщині змінилися чотири політичні системи. Про Імре Надя казали, що він продав батьківщину, був фальшивим комуністом і жахливою людиною. Його хоронили п'ять разів, щоб знищити будь-який спогад. Через роки його могилу все ж знайшли на глибині 15 метрів. Перепоховали і визнали героєм, — розповідає угорська режисерка 85-річна Марта Месарош на презентації свого фільму "Непохований мрець".
Картину показали на кінофестивалі "Молодість" у позаконкурсній програмі "Угорська рапсодія".
1956 року в Угорщині спалахнуло повстання проти комуністичного режиму. Учасники масових демонстрацій вимагали виводу радянських військ, зміщення сталіністів із державних посад.
Прем'єр-міністром призначили Імре Надя. Але за чотири дні замінили кремлівським ставлеником Яношем Кадаром. Надя повісили. Він став символом угорської революції.
У фільмі "Непохований мрець" показано найважчий період життя Надя — повстання, ув'язнення і страта.
— Революція 1956 року тривала два тижні. До падіння тоталітарного режиму про неї не можна було навіть говорити. 1982-го я знімала інший фільм про післявоєнну Угорщину. В ньому був епізод, де Імре Надь у парламенті говорить про земельну реформу. Змусили вирізати. Картину відібрали для фестивалю в Каннах. Я вночі пробралася в лабораторію і повернула епізод на місце. Знала, що перевіряти вже ніхто не буде. Стрічка мала великий успіх. Тоді в світі вперше заговорили про нашу революцію, — продовжує Марта Месарош.
— Я не знімаю політичних фільмів. Зробила виняток, бо дружила з єдиною донькою Імре. Вона 30 років шукала могилу батька. Боролася, щоб повернути його ім'я в історію. Мене вразила сила Надя. Він міг знову стати комуністом. Треба було підтвердити на папері, що він разом зі сталіністом Яношем Кадаром згоден будувати соціалізм. Тоді б лишився живим. Не зробив цього свідомо. Люди, які не тікають від смерті, — герої. Його тримали в нелюдських умовах — не годували, принижували. Але не били. Так він прожив два роки. Жодного разу за цей час не бачив дружини й дитини.
Головну роль у стрічці зіграв польський актор Ян Новицький.
— Я не знайшла угорського актора. Імре мав цікаве обличчя. Запропонувала роль Яну. На початку фільму він товстий і старий, а наприкінці — худий і з обличчям Христа. Акторові довелося спочатку набрати 20 кілограмів ваги, а під кінець зйомок їх скинути, — продовжує режисерка.
Приз кінофестивалю — "Скіфський олень" — Марта Месарош отримала "за неоціненний внесок у світове кіномистецтво".
Коментарі