29 червня на лондонському аукціоні "Філіпс" за $21 тис. продали картину "З життя жуків" київського художника Іллі Чичкана, 42 роки. На полотні намальовані жуки, що порпаються у бруді.
Майстерня Іллі Чичкана розташована в центрі Києва навпроти 5-зіркового готелю "Хайят". Із-за прочинених дерев"яних дверей чути інструментальну музику.
— Работаю тут уже год, — господар знімає солом"яного бриля з великими полями. — Ремонт недавно зробили, вивезли три машини сміття. Коли сюди прийшов, на підлозі бомжі спали.
Стіни майстерні побілені. В кількох місцях зі стелі осипалася глина.
— Не знаю, скільки ще тут працюватиму. Робити модний ремонт не хочу. Сьогодні примушував себе малювати цілий день, і нічого не виходить, — дістає з холодильника пляшку пива, наливає у бокал. — Літо мене дуже розслабляє.
У червні на аукціоні "Сотбіс" за $20 тис. продали картину Чичкана "Чарлі". На ній він зобразив мавпу в кітелі. Про продаж свого полотна дізнався з Інтернету.
— Картину виставив на торги її власник. Грошей за неї я не отримаю, хто купив — не знаю. Галеристи нагадують людей, які перепродують ковбасу на базарі. Чому вони мусять знову платити тому, кому вже заплатили? Першу мою роботу купили за 18 тисяч доларів. Якби на аукціонах була якась закономірність, то тепер мої картини коштували б більше 100 тисяч. А їх продають по 20.
У червні Чичкан представляв Україну на фестивалі мистецтв — бієнале у Венеції. Проект "Степи мрійників" створював з японським дизайнером Міхаро Ясіхурі. Потім сказав, що міг би справитися і без японця.
У мавпи-Тимошенко заплетена коса
— Я такого не говорив, — морщить лоба і піднімає брови. — В Інтернеті понаписують всілякої дурні. Ми з ним у гарних стосунках. Він пацан що треба — задумливий, позитивний і красивий. Я навіть йому давав свої черевики поносити. Він навесні до Києва приїхав у сандалях, а тут якраз все розтавало, величезні калюжі були.
Ілля Чичкан часто зображає на своїх полотнах мавп.
— Їх приємніше писати, ніж людей, — пояснює. — Намалював звичайну мавпу, і кожен бачить там політика або поп-зірку. На початку року дніпропетровський бізнесмен замовив такий портрет Юлії Тимошенко, — на мобільному показує знімок. У мавпи-Тимошенко заплетена коса, з-під чорного жакета виглядає білий комірець блузки. — Вона вийшла на диво схожа. Правда ж? Малював тиждень із газетної фотографії. Замовник — прихильник Юльки, любить її. А один киянин попросив намалювати сімейний портрет, де всі — в образі мавп. Казав, що повісить його вдома.
Свій мистецький напрям художник називає шизоартом. Пояснює, що його мистецтво "нагадує шизофренію". Іде до іншої кімнати. За шторою видно унітаз. Посередині стоїть велосипед. На ньому висить солом"яна торба.
— Живу на Подолі, тому часто з галереї їду додому на велосипеді. Любимо з Машкою (Маша Шубіна, дружина, теж художниця. — "ГПУ") кататися, та у неї велик вкрали на День молоді.
Торік Ілля намалював на замовлення портрет співака Йосипа Кобзона.
— Портрет хотіла йому на день народження подарувати Алсу (російська співачка. — "ГПУ"). Я приїхав до Москви на день. Мене там розшукали і попросити намалювати. Я їм кажу: "Та пішли ви в ж..." Коли дізнався, що хочуть Кобзона — уявив, як кісточкою малюю йому перуку, і зразу погодився. Писав вночі, напився в дрюбодан. Через кілька днів дзвонить московський дилер Коля Спайдер, який домовлявся зі мною. Каже: "Там все круто, Чичкан. Тільки не можу зрозуміти, чому ти на звороті картини написав "Ох...ный Кобзон". А я цього не пам"ятаю.
На стіні навпроти входу висить двометрове полотно. На ньому портрет жінки з великими очима. Біля нього лежать фарби та пензлі.
— Пишу її для виставки "Фак янг", яка відкриється в Москві восени. Все життя хотів намалювати таке полотно. Воно феміністичне. В мужиків — збільшене его, їм здається, що у них здоровенні х... Кожен чоловік, який підійде до цієї картини, зрозуміє, що він насправді — масінький.
Вихідними Ілля Чичкан із Машею Шубіною їдуть до Індії.
— Уже чотири роки їздимо туди малювати. Індія мене надихає, вона нагадує Радянський Союз. Почуваюся як удома. Там повно бруду і все справжнє. А в нас все — палене, китайське. І життя таке ж.
22-річний син Чичкана Давид — художник. Торік у "Мистецькому арсеналі" відбулася їхня спільна виставка "Гудбай, Гітлер".
Коментарі
1