
Київський художник Валерій Франчук, 55 років, подарував київському Музеєві шістдесятництва портрет Василя Стуса, а музею Руху — портрет В"ячеслава Чорновола. Обидві картини привіз до офісу Руху.
Біля столика вахтера висить вицвілий календар за 2004 рік. На ньому — Віктор Ющенко з матір"ю. Портрети Стуса й Чорновола стоять у конференц-залі на книжках у бордових палітурках: це листи Чорновола — том 4-й, книга друга.
Сестра Чорновола пані Валентина ставить біля портретів по букету ромашок. Вона схожа на брата.
— Дружини Стуса Валентини Попелюх не буде, — розповідає. — Попередила по телефону, що затримається на роботі. А номера телефону сина Стуса Дмитра я не знаю.
Жалюзі на вікнах в офісі Руху жовто-блакитні.
Франчук у картатій безрукавці сідає у першому ряду. Хор "Видубичі" розпочинає вечір з виконання "Молитви за Україну".
— Чорновіл і Стус разом були в мордовських таборах, — розповідає пані Валентина.— Їхні ліжка поруч стояли. Коли у Стуса прорвалася виразка і його кров заливала, Чорновіл учинив бунт.
У Франчука від хвилювання тремтять руки.
— Я малював ці картини не для продажу, — говорить він. — Чорновола востаннє бачив у Будинку вчителя, на вечорі пам"яті Алли Горської, за місяць до його смерті.
— Треба прямо казати, що його вбили, — вигукує чоловік у темних окулярах з кінця зали.
Номера телефону сина Стуса я не знаю
Портрет Чорновола написаний у сіро-зелених тонах, Стуса — у біло-бордових.
— У Чорновола на портреті брова закручена, наче шаблюка, — зауважує Богдан Горинь, 70 років. — А от підборіддя і нижню губу Стуса, що виступала вперед, художник не підкреслив. Треба було краще вивчати фотографії.
Франчук слухає мовчки.
— Стус не завжди був суворим, — м"яко заперечує пані Валентина. — Коли розмовляв із друзями, робився лагідним і гарним.
Вечір тривав менше години.
Пані Валентина веде нас у колишній кабінет Чорновола.
— Портрет висітиме тут, — показує на вільне місце між вікном і дверима.
На стільці біля робочого стола портфель, з яким він загинув. За склом — одяг, в якому Чорновіл потрапив у аварію: темні штани, теніска і майка з плямами крові.
Після загибелі В"ячеслава Чорновола пані Валентина працює у кабінеті-музеї брата. Виховує 16-річного сина Богдана.
Коментарі