Понад 200 презентацій, обговорень, лекцій та інших літературних заходів проведуть на другому благодійному книжковому фестивалі KyivBookFest 5–8 вересня. Про 15 найцікавіших подій, які відбудуться у просторі Pochayna Event Hall на території столичного торговельного центру Gorodok Gallery, розповіли їх організатори – видавці
Розмова "Бібліотеки України на перетині викликів і можливостей"
5 вересня, 16:00
Організатори: Українська бібліотечна асоціація та Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого
На 1 січня 2024 року в Україні працювало понад 25 тис. бібліотек. Маючи задавнені хронічні проблеми, яких не вирішували десятиліттями, сьогодні бібліотеки, як і інші українські культурні й освітні установи, не тільки долають виклики війни, а й планують майбутнє. Кожен крок потребує системного аналізу ситуації, щоб закласти міцне підґрунтя для поступу. Тож говоритимемо про динаміку змін у бібліотечному секторі та вплив російської збройної агресії, фонди та читацькі вподобання, можливі зміни архітектури бібліотечної мережі.
Спікерами будуть члени президії Української бібліотечної асоціації – генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Олег Сербін і завідувачка науково-методичного відділу цієї бібліотеки Світлана Кравченко.
Дискусія "Крим як текст і контекст: репрезентація півострова в літературі"
6 вересня, 13:00
Організатор: Український інститут книги
Письменники, історики та культурні діячі обговорять зображення Криму у книжках. Поміркують над питаннями про те, як змінилася репрезентація півострова в українській літературі та які основні теми кримських сюжетів. Як пізнати кримськотатарську літературу та чому важливо говорити про Крим як про частину українського культурного ландшафту. Чи є суспільний запит на нонфікшн про Крим і яка відповідь видавців. Де іноземному читачеві шукати відповідні тексти, аби не втрапити під уплив російської пропаганди.
Участь у дискусії візьмуть постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева, заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв, літературознавиця Олександра Вісич, історикиня Гульнара Абдулаєва, авторка роману "За Перекопом є земля" Анастасія Левкова й авторка роману "Дім солі" Світлана Тараторіна, менеджерка проєкту Kitap Qalesi Джемілє Аблякімова.
Дискусія "Війна ідей та наративів: деколонізація простору"
6 вересня, 16:00
Організатор: Український інститут книги
Назви вулиць – це стислий виклад історії України та локальної історії міста. Довгий час засилля росіян у назвах спотворювало уявлення про наше минуле і створювало ілюзію меншовартісності вітчизняних митців, науковців та інших діячів.
Які назви носять вулиці після декомунізації та дерусифікації? Як працювати з національною пам'яттю в публічному просторі сьогодні? Яких постатей бракує на мапі наших міст? На ці теми спілкуватимуться голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович, виконувачка обов'язків директорки Українського інституту книги Олександра Коваль, мовознавиця Орися Демська, історики Віталій Ляска та Гульнара Абдулаєва, культурна менеджерка Богдана Неборак.
Презентація книжки "Спецоперація "Некро". Розсекречені історії з архіву розвідки"
6 вересня, 17:00
Організатор: видавництво "Адеф-Україна"
Письменник, журналіст і дослідник історії української розвідки Олександр Скрипник розкаже про свою торішню книжку "Спецоперація "Некро". Розсекречені історії з архіву розвідки". Збірка містить 52 розповіді про дії радянських спецслужб протягом 1920–1980 років проти діячів українського національно-визвольного руху, які після поразки визвольних змагань 1917–1921 років і Другої світової війни опинилися в Європі та Північній Америці.
Автор висвітлює як загальні радянські терористичні й інформаційні практики, так і конкретні спецоперації за кордоном проти Андрія Мельника, Степана Бандери, Євгена Коновальця, Павла Скоропадського, Ярослава Стецька, Василя Вишиваного та інших. Книжку з новими й ексклюзивними фактами написано на матеріалах найбільш закритого та секретного архіву українських силових органів – Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки.
Показ фільму
"Як українці українською заговорили"
6 вересня, 17:00
Організатор: Суспільне
"Як українці українською заговорили" режисера Володимира Бакума – фільм просвітницького характеру, орієнтований передусім на молодь. Це кіно про те, що мова на часі, це зброя і те, що відрізняє нас від російського ворога. Актор Олексій Гнатковський проведе глядача історичними періодами. Просто, влучно, деінде з гумором розкаже, як зароджувалася, розвивалася, утискалася, викорінювалася, "розстрілювалася", а втім, не замовкала наша мова.
Родзинка стрічки – театральні мініатюри, вплетені в деякі періоди. Актори, зокрема й сам Олексій Гнатковський, в образах тих часів продемонструють, як звучали давньоруська, руська та давньоукраїнська мови.
Презентація книжки "Жінки на війні"
7 вересня, 11:00
Організатор: видавництво "Дух і Літера"
Журналістка Христина Парубій і філософиня Ірина Берлянд презентують упорядковану ними книжку "Жінки на війні", яка вийшла у травні. Це спільний проєкт телеканалу "Еспресо" й видавництва "Дух і Літера". Низку інтерв'ю із захисницями спеціально для каналу записала Христина Парубій. Пізніше вона разом з Іриною Берлянд уклала книжку за матеріалами цих репортажів. Складається з 20 історій про жінок, які нині виконують бойові завдання на полі бою поруч із чоловіками. Серед них є бойові медикині, зв'язківиці, розвідниці, командирки.
Розмова "Як написати і видати книжку: кейси авторів-дебютантів"
7 вересня, 12:00
Організатор: видавництво "Лабораторія"
Мрія випустити свій твір не така вже й нездійсненна, якщо знати й розуміти особливості видавничого процесу. Автори-дебютанти видавництва "Лабораторія" розкриють власні унікальні шляхи до видання першої книжки. Юлія Мак розповість, як курс від Litosvita допоміг їй написати роман "Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем". А Сашко Столовий поділиться досвідом самостійного написання твору "Оринин. Роман про стелепного чоловіка".
Бесіду модеруватиме випускова редакторка "Лабораторії" Дзвінка Завалій. Обговоримо всі етапи – від створення рукопису та вигляду синопсису майбутньої книжки до угоди з видавництвом, роботи над виданням і шляху після релізу. А також дамо поради початківцям.
Презентація книжки "Хроніка війни: лютий 2022 – лютий 2023. Історія сучасності від провідних воєнних кореспондентів України"
7 вересня, 14:00
Організатор: видавництво "Фоліо"
Кореспонденти Наталія Нагорна й Олександр Загородний представлять цьогорічну книжку, яка є хронікою першого року повномасштабної війни. Це також щоденник, написаний очевидцями бойових дій – журналістами, репортерами, фотографами. А тексти тут – естафета, яку підхоплює наступний оповідач.
Воєнним кореспондентам важливо мати змогу показувати війну такою, якою вона є, – жорстокою та руйнівною. Вони ризикують життям, перебуваючи на фронті, щоб розказати світу, що тут відбувається. Завдяки сміливим репортажам правдива інформація доходить до сердець іноземців. Підтримка людей усього світу допомагає Україні, не залишає наодинці з ворогом.
Круглий стіл на тему видання літератури
про кіновиробництво "Кіно як мова міжнародного спілкування"
7 вересня, 15:00
Організатор: видавництво ArtHuss
Ми живемо в час змін і викликів із надією та потребою перемоги. Один із кроків на шляху до її досягнення – це здатність про себе розповісти. Коли слово спиняється мовним бар'єром, його долає зображення. Кіно – міжнародна мова спілкування. Це один із найсильніших засобів інформаційного впливу, здатний перенести глядача в інший час і простір.
Попри понад тридцятилітню історію, кінематограф незалежної України все ще вважається молодим. Наш обов'язок – довести собі та всьому світові свою зрілість якісним продуктом. Хороше кіно не береться нізвідки. Це колективна праця професіоналів. Тож ArtHuss вирішив дати можливість нашим кіновиробникам учитися і ставати кращими українською. "Посібник з візуальних ефектів для кінематографістів" американського спеціаліста зі спецефектів Ерана Дінура та "Кадр за кадром: візуалізація від концепту до екрана" американського письменника Стівена Д. Каца відкривають нашу серію книжок для кінематографістів і всіх, хто хоче побувати за лаштунками кіновиробництва. Про цьогорічні новинки говоритимуть режисер Олесь Санін та оператор Сергій Михальчук.
Публічний запис нового випуску ютуб-каналу "Шалені автор(к)и" "10 найкращих українських книжок ХХІ століття"
7 вересня, 16:00
Організатор: ютуб-канал "Шалені автор(к)и"
Літературознавці Ростислав Семків і Віра Агеєва розбиратимуться в найкращих сучасних українських текстах у новому епізоді свого онлайн-проєкту "Шалені автор(к)и". Після розмови про найвидатніші романи в українській класиці настав час поговорити про знакові книжки нового століття. Майже чверть його минула, а значить, вже, напевно, є ті, кого варто поставити на книжкову поличку поруч із Віктором Домонтовичем, Миколою Хвильовим і Миколою Зеровим. Які твори сучасної вітчизняної літератури обов'язково треба мати в домашній бібліотеці? Чи будуть це теж романи чи поезія? Відповіді можна буде почути під час запису свіжого випуску.
Джем-сейшн із нагоди виходу книжки "Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і "Брати Гадюкіни"
7 вересня, 18:00
Організатор: видавництво "Наш Формат"
Гурт "Брати Гадюкіни" та їхній фронтмен Сергій Кузьмінський – одне з найяскравіших явищ в українській музиці 1990-х. Увірвавшись у неї з феєричною сумішшю регі, блюзу, рок-н-ролу та фольку, вони принесли бунтівний дух справжньої творчої свободи, чим завоювали любов публіки на довгі роки. Книжка музиканта Юрія Рокецького "Всьо чотко", яка вийшла у вересні, стане знахідкою не лише для прихильників творчості Кузі та "Братів Гадюкіних". Адже це передусім біографія цілого покоління, що зростало на зламі епох, написана за матеріалами десятків інтерв'ю, а також дописів самого Кузьмінського. А вміщені в ній світлини, аудіо- й відеозаписи додають особливої атмосфери.
Релізу видання присвятять джем-сейшн. На сцену вийдуть Павло Крахмальов та Ігор Мельничук із колективу "Брати Гадюкіни", Роман Чайка та Юрій Рокецький із "Мертвого Півня", а також Саша Чемеров, Іван Малкович, Марія Бурмака, Ірма Вітовська, Анатолій Векслярський та інші гості. Буде розмова про книжку та музична частина з хітів "Братів Гадюкіних".
Презентація книжки "Українські палаци. Відновлення історії. Золота доба"
8 вересня, 12:00
Організатор: видавництво "Фабула"
У книжці "Українські палаци. Відновлення історії. Золота доба", яка вийшла у червні, продюсер і журналіст Акім Галімов та сценарист і ведучий Руслан Шаріпов розповідають історію українських палаців. Щоб показати їх унікальну архітектуру та красу й наголосити на необхідності відновлення спадщини, автори разом із командою науковців відтворили у 3D знищені споруди, зокрема палац Любомирських у Рівному, палац Сангушків в Ізяславі, палац Кочубеїв у Диканьці й інші.
Презентація книжки
"Палюче тепло вб'є нас найперше"
8 вересня, 13:00
Організатор: видавництво "Бородатий Тамарин"
2023-й став найспекотнішим роком в історії людства: кожен місяць від червня до грудня був найтепліший за весь час спостережень. Середньорічна температура повітря зросла на 1,48°C, що виявилося несподіванкою навіть для кліматологів. У Бразилії спека випарувала воду з Амазонки, висушивши великі ділянки дощових лісів і відрізавши прибережні поселення від зовнішнього світу. Теплолюбні комарі вперше за десятки років спромоглися принести у США малярію. А у Фініксі смертність від спеки різко зросла від 386 випадків 2022 року до 579 випадків 2023-го.
Нині ми вже більш аніж на півдорозі до потепління на 2°C порівняно з доіндустріальними показниками, що є критичним рівнем небезпечної зміни клімату. Чому нас спіткала екстремальна спека і як вона змінить світ? Про чинники, наслідки та шанси для людства вижити на розпеченій планеті розповість письменник Макс Кідрук на презентації книжки американця Джеффа Ґуделла "Палюче тепло вб'є нас найперше", яка вийшла в серпні в його видавництві "Бородатий Тамарин".
Презентація книжки "Анатомія ненависті. Путін і Україна"
8 вересня, 14:00
Організатор: "Видавництво Старого Лева"
Володимир Путін третину життя присвятив спробам підкорити Україну. 24 роки, сотні мільярдів доларів і життя понад 600 тис. російських солдатів нинішній господар Кремля поклав заради знищення нашої країни. Невдалі спроби змінити президентів, отруєння політичних лідерів Української держави, вбивства та кровопролитна війна – він використовує весь арсенал кривавого злочинця.
У книжці "Анатомія ненависті. Путін і Україна", яка вийшла у травні, журналіст Сергій Руденко препарує дії та вчинки Путіна. Розповідає про те, як, що і чому змусило того розв'язати найбільшу після Другої світової війну в Європі. Про інсайди у виданні, інформацію з перших уст, залаштунки російської політики та події, свідками яких був сам автор, із ним на презентації поговорить журналіст Віталій Портников.
Презентація книжки
"Битись не можна відступити"
8 вересня, 18:00
Організатор: видавництво Vivat
Письменник і військовий Павло "Паштет" Белянський представить цьогорічну книжку "Битись не можна відступити". Її герої – учитель української мови з Кривого Рогу, встановлювач вікон із Дніпра, бандит із Херсона, водій зерновоза з полтавського села, власниця кав'ярні на узбережжі Каховського водосховища, письменник із Києва, зварювальник із металургійного комбінату, автослюсар, колишній студент. Ніхто з них не планував ставати військовим. Але почалося велике вторгнення російських військ в Україну – й усі вони взяли до рук зброю, щоб захистити свою країну. Тепер вони – бійці окремого штурмового батальйону ЗСУ.
Разом із героями читач пройде шлях від формування підрозділу до боїв із ворогом. Перші штурми, визволені села та їхні жителі, суворий окопний побут, поранення і смерті товаришів, розчарування і втрати, крихке військове щастя, кінець минулого життя і початок нового. Книжка автобіографічна й чесна, як і вся проза Белянського. Перший наклад було знищено під час російської ракетної атаки на друкарню "Фактор-Друк" 23 травня.
Коментарі