4 березня 1813 року морозиво вперше подали для гостей на офіційному прийомі. Це сталося на церемонії інавгурації президента США Джожджа Медісона.
З того часу морозиво розійшлося по всьому світі , як вишуканий десерт. Його пропонують із різними смаками: від часникового до морозива зі свинячими шкварками. Найпопулярніше морозиво у світі ванільне - понад 33%, шоколадне - 19%.
Найдорожче морозиво продається у США по $1000 за порцію і прикрашене їстівним золотом, ягодами і карамеллю.
До Книги рекордів Гіннеса занесений торт із морозива, створений у травні 2011 року канадською компанією Dairy Queen. На виготовлення пішло 9 т десерту, 90 кг бісквіту та 136 кг крихт шоколаду.
Першим морозивом на вітчизняних просторах можна вважати зимове молоко, яке змішували з медом і заморожували в блюдцях. Згодом його натирали на тертці, або кололи на дрібні шматочки, або просто розсмоктували.
У Чилі в 2002 році заарештували вуличного торговця, який продавав кокаїнове морозиво, що викликало залежність.
ЛОР-лікарі рекомендують мамам давати дітям морозиво задля профілактики розвитку ангін, загострення хронічних тонзилітів і фарингіту. Морозиво робить слизову менш чутливою до перепадів температур.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гостре морозиво відзначає 101-й день народження
У Вермонті (США) є кладовище морозива. Компанія з виробництва морозива Ben & Jerry's побудувала його для товарів, знятих із виробництва. Кожне морозиво має свою художньо оформлену надгробну плиту, на якій вказано назву, смак, інгредієнти і роки "життя".
У Португалії випускається морозиво для собак Mimopet. У ньому немає цукру, щоб у пса не з'явився карієс, зате багато вітамінів, які надають шерсті блиску.
Для кінозйомок морозиво заміняють іншими продуктами, адже воно швидко тане. Найчастіше використовують збите картопляне пюре.
Також дуже популярна у світі Нутелла, яку винайшли випадково.
1946 року власник пекарні П'єтро Ферреро почав виробляти шоколадні батончики м'якої консистенції під назвою "Джандуйо", за іменем одного з місцевих карнавальних персонажів.
Ввезення какао в Італію в перші повоєнні роки було обмежено. Це підштовхнуло П'єтро Ферреро використовувати на додаток до какао-масла обсмажені й перемелені лісові горіхи. М'які шоколадно-горіхові батончики користувалися великим попитом.
Коментарі