Сподівань, що з усуненням генпрокурора Шокіна все одразу зміниться, не було. Хоча саме він уособлював стару судову систему, яка гальмує очищення суспільства. Та навряд чи хто припускав, що система так відкрито й нахабно вишкірить зуби у відповідь на відставку свого одіозного лідера.
Сигнал для контрнаступу подав сам Віктор Миколайович. Уже навстоячки, бо крісло з кабінету винесли, він підписав кілька наказів і розпоряджень. Згідно з ними, Віталій М'якішев став прокурором Львівської області, Давід Сакварелідзе позбувся водночас посад заступника генпрокурора і керівника прокуратури Одеської області, а Микола Стоянов повернувся до головного прокурорського кабінету "вотчини" Міхеіла Саакашвілі.
Від кинутих Шокіним на прощання камінців правовим полем країни пішли кола.
Печерський районний суд Києва закрив кримінальне провадження проти колишнього голови фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександра Єфремова. Підозрювали в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. Йому також повернули 60,9 тис. грн застави.
Рішенням суду поновили на посаді заступника міністра молоді та спорту колишнього "регіонала" Євгена Головіна, що потрапив під люстрацію.
Дніпровський районний суд столиці скасував подання у міжнародний розшук найближчого соратника Януковича Юрія Іванющенка. У кримінальних колах відомий як Юра Єнакіївський. Його звинувачували в розкраданні коштів, виділених за Кіотським протоколом, та в незаконному збагаченні.
Колишньому міністру юстиції Олександрові Лавриновичу повернули закордонний паспорт. Його вилучили на час розслідування кримінального провадження, аби соратник Януковича не втік із країни.
Давіда Сакварелідзе, якого запросив Петро Порошенко до команди реформаторів, в очах суспільства перетворюють ледве не на головного підозрюваного у зникненні $2 млн, що виділили США та Євросоюз на реформування вітчизняної прокуратури. Саме такий висновок напрошується після 9-годинного допиту, на який колишні підлеглі викликали 1 квітня вчорашнього керівника.
І всі ці демарші — протягом неповного тижня після відставки Шокіна.
Яке там покарання за злочини проти Майдану, за грабунок держави, за підрив державницьких засад України! Представники старої системи на наших очах із винуватців перетворюються на невинних жертв. Учорашні не лише піднімають голови — вони проявляють силу й готовність повернутися.
Громадськість належним чином відповіла на випади старої системи.
У Львові будівлю обласної прокуратури закидали яйцями й залили томатним соком, а потім блокували приміщення. Так перешкоджали офіційному представленню. Протести на Галичині почалися раніше, ніж М'якішев дістався туди з Житомира. Не погодилася й Одеса з поновленням на посаді Стоянова, бо має репутацію корупціонера і прислужника режиму Януковича. На знак протесту запалили шини й перекрили магістраль державного значення. Мітингами на підтримку Сакварелідзе відповіла столиця. Його звільнення вважає погано обставленою помстою за реформаторський запал і виступом проти "своїх".
А що влада? Як вона відреагувала на серію зухвалих укусів? Порошенко поспіхом пообіцяв Сакварелідзе замовити за нього словечко перед новим генеральним прокурором. Може, той візьме Давида на роботу і дозволить реформувати галузь.
Президента знову не вистачило на рішучі кроки.
Між тим правління Шокіна довело — реформування Генеральної прокуратури неможливе. З органу нагляду за правосуддям і тими, хто його здійснює, вона перетворилася на профспілковий комітет, що обстоює інтереси як структури загалом, так і персональні забаганки її членів. І робить це, не зважаючи на інтереси суспільства.
За таких умов експерти пропонують ліквідувати Генеральну прокуратуру. А її функції передати іншим структурам. Ідея цілком слушна. Після створення Національного антикорупційного бюро такий крок буде безболісний для правової системи України.
Вітчизняним прокурорам і суддям потрібен не "дах", а нагляд.
Коментарі