Ексклюзиви
Четвер, 12 липня 2007 19:47

П"ятниці 13-го боятися не варто

 

Сьогодні — п"ятниця, та ще й 13-те. Багато людей відчувають щодо такої комбінації певний страх. У чому ж річ і чи справді варто цього боятися?

Почнемо із числа 13. Навіть діти знають, що це "чортова дюжина". Для когось це забобони, а для когось усе серйозно. В американських хмарочосах після 12-го поверху йде 14-й, немає 13-х номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії та країн Скандинавії немає ані ряду, ані крісла N13. В Англії їх не знайдеш навіть у кінотеатрах. На 13-те намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.

А чому несприятливою вважається п"ятниця? Зазвичай пояснюють, що це день, коли розіп"яли Ісуса Христа. Смерть Божого Сина стала короткочасним торжеством вселенського зла, що наклало на п"ятницю негативний відбиток.

Але найгірше, коли п"ятниця припадає 13-го. Поширена думка, що цього дня упирі, відьми й інша нечисть із усіх кінців світу збираються на демонічний шабаш. Тому мільйони людей переконані, що в цей час треба бути вкрай обережними.

Ясна річ, таке масове повір"я не могло виникнути на рівному місці. Має бути якась об"єктивна причина. Якась значна подія, що на тисячоліття відбилася в народній свідомості.

Чи була така подія? Частково про неї вже згадувалося. Майже два тисячоліття тому в Єрусалимі відбулася трагедія світового масштабу. У стані злобного безумства люди заподіяли смерть тому, хто був уособленням добра, любові та святості. Це сталося у п"ятницю, 23 березня 31 року.

Ви запитаєте, до чого тут число 13? Річ у тім, що за місячним єврейським календарем це була п"ятниця 13 нісана — єврейська назва першого весняного місяця. Новий календарний місяць починається з появою серпа молодика, тобто молодого місяця. Відповідно 13 нісана — це тринадцятий місячний день, який 31 року припав на п"ятницю.

Згідно з Євангелієм, наступного дня, тобто в суботу, євреї святкували Пейсах, бо він завжди святкується 14 нісана. Чотирнадцятий місячний день — це завжди час повні, повного місяця. Тоді святкування Пейсаху почалося з вечора п"ятниці, бо євреї розпочинають добу з настанням темряви.

Отже, з початком ночі у п"ятницю 13 нісана Ісус був у труні, а євреї святкували Пейсах. Це слово означає "перехід". Походження Пейсаха євреї пов"язують з їхнім перебуванням у Єгипті. За наказом Єгови їхні пращури вимазали одвірки й пороги своїх домів кров"ю жертовного ягняти. Єгова "перескочив-перейшов" через ці позначені кров"ю помешкання, а в усіх інших повбивав первородних людей і тварин.

Таким чином, нинішня п"ятниця

13-го — це відлуння трагічних подій двотисячолітньої давнини, коли у світі запанувало зло. Проте його влада протривала лише дві доби.

Чотирнадцятий місячний день — це завжди час повного місяця

Уже в неділю, ще до світання, воскреслий Ісус показав, що добро врешті-решт завжди перемагає. Відомо, що ця велика перемога відбулася 25 березня 31 року. Про це добре знала рання християнська церква як у Римі, так і в Константинополі. Це доводив архіваріус Папи Римського, скіфський — тобто давньоукраїнський — чернець Діонісій Малий (475–550). Дата воскресіння пропагувалася візантійською "Пасхальною хронікою" VII ст. і низкою візантійських істориків церкви. Донині свято Пасхи, що припадає на 25 березня, називається Кіріопасхою. Тобто "пануючою", "головною".

Але феномен "п"ятниці 13-го" не вичерпується спогадами про минуле. Як уже йшлося, тринадцятий день за місячним календарем — це початок повного місяця. Давно відомо, що в цей час не варто починати нових справ, небезпечно робити хірургічні операції, не рекомендується зачинати дітей. У період повні статистика засвідчує сплеск злочинності, самогубств, загострення хвороб, нервових розладів, безсоння, аварій. У людей посилюється емоційна нестабільність і притуплюється раціональне мислення. Це вже не забобони, а об"єктивна реальність.

Подібна ситуація з п"ятницею. Це шостий день тижня. Нагадаємо, що тиждень (семиденка) починається не з понеділка, а з неділі. Цей перший день тижня раніше називався Днем Сонця. Він присвячувався Богу-Творцеві і традиційно вважався найкращим для духовно-інтелектуальної роботи, планування майбутнього, започаткування нових справ. Ще й досі в англійській мові "неділя" позначається словом "Sunday" — День Сонця. Це слово має друге значення — "найкращий, чудовий, найефективніший".

Взагалі, початок нового циклу — найліпший час для творчості.  Це — як ранок після здорового сну, коли голова ясна і легко приходять правильні рішення. Натомість закінчення циклу нагадує кінець робочого дня: людина втомлена і здатна лише для прибирання накопиченого за день сміття. Субота — це останній, сьомий день тижня. Євреї цей день називають "сабат" (звідси — "шабаш"). Його назва походить від слова "сьомий". Тому субота — це день очищення, прибирання в оселях і надворі. Звідси радянські "суботники" — колективні прибирання сміття. Здавна вважалося, що останні дні тижня придатні лише для рутинної, нетворчої роботи. Бо людина втомилася за тиждень, її здатність мислити ослаблена. Тому під кінець тижня людина схильна допускати більше помилок, ніж на його початку.

Ось ми й прийшли до раціонального пояснення, чому п"ятниця 13-го об"єктивно є несприятливим днем. Важливо лише пам"ятати, що йдеться про місячний календар. Тобто "чорна п"ятниця" — це поєднання тижневої втоми з негативним впливом повні. Про це люди знали з давніх-давен. Згодом на ті знання наклалася народна пам"ять про розп"яття Ісуса в п"ятницю 13 нісана. Це й породило страхітливі повір"я про "п"ятницю 13-го", коли вночі начебто активізуються всі темні сили і влаштовують свій сатанинський шабаш.

А як щодо неприємностей у п"ятницю 13-го за сонячним календарем? За статистикою, цього дня їхня ймовірність також зростає. Науковці пояснюють це психологією людей, які напередодні "чорної п"ятниці" негативно себе налаштовують. Тобто, якщо людина очікує якоїсь халепи, то вона сама ж і притягує її до себе. Відбувається матеріалізація страхів.

Тому нічого не бійтеся, але будьте обережні. Зокрема, не бійтеся числа 13. Воно символізує розпад організованої структури і початок створення нової. Тут усе просто. Символом досконалої організації є 12, бо із цим числом зручно працювати. Групу з 12 осіб легко розділити на 2, 3 або 4 частини. Натомість коли до такої групи додати ще одного, то всі ці організаційні можливості миттєво зникають, бо 13 є неподільним числом. І жодної містики!


Зараз ви читаєте новину «П"ятниці 13-го боятися не варто». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода