Уявіть: ви живете в глухому естонському селі, скоро Новий рік і ви пригледіли собі в сусідньому лісі ялинку. Хочете зрубати її — однак, щоб це було легально.
2018 року питання вирішується так: ви запускаєте на смартфоні додаток, який визначає, чи дозволено біля вас вирубку дерев. Якщо так, лишається через той же додаток сплатити державне мито — й можна йти за ялинкою. Державний дозвіл уже маєте, за кілька хвилин і без жодних паперів.
Так само можна вирішити більшість інших пов'язаних із державою справ. Оновити водійські права? Не питання, заповніть онлайн-заявку. Зареєструвати новонароджену дитину? Кілька кліків. Проголосувати? 3 хв. Понад дві тисячі правочинів у всіх сферах життя від медицини до освіти можна здійснювати без візитів до державних структур, без годин очікування й заповнення стосу бланків. Є три винятки: продаж нерухомості, реєстрація шлюбу та розлучення.
А 1991-го в Естонії лише в половині осель був телефонний зв'язок.
Тоомас Хенрдік Ільвес народився 1953 року у Швеції в сім'ї втікачів з Естонської Радянської Соціалістичної Республіки. Виріс у США, кар'єру почав у німецькому Мюнхені. З розпадом СРСР повернувся на батьківщину.
Розумів, щоб динамічно розвиватися, Естонія має здійснити технологічний стрибок. Для країни у 1,3 млн людей це означає, що більшість має пустити IT-технології у своє життя.
1996-го Ільвес із міністром освіти Естонії пропонують проект "стрибок тигра". Вже наступного року 97% шкіл отримують комп'ютери, інтернет-підключення й навіть веб-сторінки.
Далі пішли масові безкоштовні курси з користування інтернетом, урядові засідання з комп'ютерами замість паперів, безкоштовні точки доступу до wi-fi, зокрема в селах. 2005-го Естонія перша в світі запровадила онлайн-голосування на виборах. Зараз третина громадян роблять це через інтернет.
Цифрова інфраструктура забезпечила швидше зростання економіки, перетворила Таллінн на місто з найбільшою кількістю стартапів (новостворена компанія, що будує бізнес на основі іновацій. Тільки почала виходити на ринок і володіє обмеженими ресурсами. — ГПУ) на душу населення в Європі. Однак сотні делегацій з усього світу приїжджають у маленьку балтійську країну не за цим.
Проклавши по всій країні інтернет-кабелі й зробивши комп'ютер доступним для кожного, естонська держава не зупинилася — і почала оцифровувати саму себе. Купу інформації, яку уряд, муніципалітети й різні служби отримують від населення, поєднано в одну систему. Це спрощує життя.
— Недавно мені треба було отримати нове водійське посвідчення, — каже IT-аналітик Ліннар Віік. — А перед тим я якраз робив новий знімок для паспорту. Система його зберегла, врахувала й автоматично запитала: чи можна використати цю фотографію для водійського посвідчення? Це різні міністерства — внутрішніх справ і транспорту. А дані спільні.
Те саме було і з медичною довідкою. Недавно Віік проходив обстеження в лікаря, й система поцікавилася: чи можна використовувати наявні дані недавнього медобстеження? Чи, може, він бажає пройти нове?
Водійське посвідчення Ліннар Віік отримав поштою.
Крім зручності та збережених нервових клітин, "цифрова держава", яку називають e-Estonia, пропонує конкретну вигоду — економію грошей. Лише запровадження цифрового підпису дозволило зберегти естонській економіці 2% ВВП.
Але навіть не це є головним досягненням e-Estonia. Воно лежить у трансформації держави як такої.
Що таке держава? Що її символізує?
У X ст. це сукупність церемоній, дорогоцінностей, війська і авторитарного лідера, який встановлює вигідні для себе правила. У XX ст. — закони, військо, інституції, які ззовні виражаються у стоси паперів і сотні чиновницьких кабінетів. У сьогоднішній Естонії це ID-картка з чіпом, яка дає доступ до державної системи з будь-якої точки планети. Не лише громадянам, а й чиновникам або законотворцям. Президент Естонії Керсті Кальюлайд може підписувати документи на своєму планшеті, знаходячись за тисячі кілометрів від своєї канцелярії — і вона це робить. А закони, реєстри громадян, їхніх зобов'язань, їхнього майна тепер не припадають пилом у тьмяно освітлених приміщеннях — а займають кілька терабайтів даних. Які існують не в одній копії і не лише в Естонії.
І як тепер захопити цю державу? Танками? "Зеленими чоловічками" й "відпускниками"?
Якщо територію Естонії на певний час окупують, уся юридична структура держави зберігатиметься в надійному цифровому сховищі. І після звільнення земель автоматично відновиться. Уряд у вигнанні продовжить функціонувати, хоч і з обмеженнями. Нотаріуси завірятимуть документи, а суди й далі виноситимуть рішення. І, хоч Естонія тимчасово опиниться без території, її рішення матимуть юридичну силу.
Коментарі