четвер, 14 грудня 2006 18:39

Чи наступлять на граблі ще раз?

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Упродовж багатьох років близько 15% громадян України стабільно називають себе прихильниками національно-демократичних поглядів. При цьому "чистими націоналістами", якщо таке запитання є в анкеті соцопитування,  вважають себе не більше 2–3%.

Це засвідчує: в Україні багато прибічників її майбутнього як європейської демократичної національної держави. Тобто такої, де належно шануватимуть права всіх громадян, але суспільна консолідація все ж відбуватиметься навколо українських цінностей. За всіма мірками прихильники націонал-демократії могли б претендувати, щоб їхні погляди були належно представлені.

Проте в нинішній Верховній Раді немає жодної фракції, яку можна було б беззастережно віднести саме до цієї частини політичного спектру. Під націонал-демократичними прапорами йшов на вибори блок Костенка-Плюща — і з тріском програв. Націонал-демократами були чимало прибічників блоку "Пора"-ПРП, але вони так само залишилися поза парламентом.

Відтак мінімальна присутність націонал-демократів у Верховній Раді існує лише завдяки блокові "Наша Україна", серед засновників якого — Народний рух України та Українська республіканська партія "Собор". Щоправда, частина депутатів від "Народного союзу "Наша Україна" та кілька представників Блоку Юлії Тимошенко (вона подбала, аби позмагатися й за цю електоральну нішу) сповідують погляди, близькі до національно-демократичних. Але й усі вони разом ледве становлять 15% депутатського корпусу.

Можна багато говорити про причини кризи української націонал-демократії. Найочевидніша з них — лідери цієї частини політичного спектру так і не зуміли модернізуватися. Залишилися, умовно кажучи, "у чоботях 1989 року". Не менш вагома й друга причина — за кількістю конфліктів і гучних розколів націонал-демократи впевнено тримають пальму першості. А відтак різне бачення членами УНП і НРУ причин конфлікту 1998–1999 років і досі часто робить їх непримиренними опонентами — за всієї подібності поглядів на все інше.

 За кількістю конфліктів і гучних розколів націонал-демократи тримають пальму першості

Звідси висновок: після розгрому весни 2006-го націонал-демократи могли б претендувати на політичне відродження, тільки вдавшись до модернізації, знайшовши нові привабливі для громадян гасла й обличчя. Бо, наприклад, крах блоку Костенка-Плюща зумовлений зокрема й тим, що його провідники явно переоцінили готовність виборців боротися за черговий депутатський термін для ветеранів. Але головне — потрібне об"єднання, адже нацдемівська електоральна ніша помітно завузька для конкуренції двох-трьох проектів. Проте протягом дев"яти місяців після виборів майже нічого в цьому напрямі не було зроблен -ні модернізації, ні об"єднання, ні нових облич. З"їзд УНП відхилив був навіть прохання про відставку свого лідера, вирішивши, що провал списку – то ще недостатня причина для кадрових змін.

Проблема полягає ще й у тім, що українське законодавство не містить поняття "об"єднання партій". Юридично вони можуть або організувати виборчий блок, або саморозпуститися й утворити нову партію, або ліквідувати одну партію, закликавши її членів вступити до іншої. Досі таке вдалося зробити один раз. Навесні 2002-го об"єднання Української республіканської партії і Української народної партії "Собор" де-юре означало самоліквідацію "Собору" і вступ його членів до УРП. Та, у свою чергу, змінила статут, програму і навіть назву, додавши до неї слово "Собор", — але зберегла своє історичне реєстраційне свідоцтво N1.

Цей експеримент виявився доволі успішним — в об"єднану партію прийшли помітні позапартійні сили. І навіть відхід частини членів партії восени 2005-го відбувся не за давньою межею поділу. Причина була в тому, що частина колишніх і "республіканців", і "соборян" уважали, що легше здобудуть мандати в списках БЮТу.

Проте про готовність повторити цей досвід об"єднання сьогодні, не ставлячи жодних передумов щодо лідерства, майбутнього бренду й партії, яка де-юре зберігатиметься (ультимативні вимоги з цих питань торпедують можливість домовленостей з самісінького початку), заявив тільки лідер УРП "Собор" Анатолій Матвієнко. Натомість Борис Тарасюк наголосив: про зміну назви чи про саморозпуск НРУ не може йтися. А Юрій Костенко далі пропагує ідею "об"єднання знизу". За цією пропозицією небезпідставно вбачають розрахунок на те, що чисельніша УНП поглине інші суб"єкти. До того ж лідер УНП бачить можливими учасниками об"єднання й радикалів зі "Свободи" Олега Тягнибока. А ставлення до цієї ідеї в середовищі УРП "Собор" явно прохолодне.

Після низки тривалих консультацій між Костенком і Тарасюком оголошено про створення "конфедерації" УНП і НРУ, до якої може долучитися й УРП "Собор". Однак "конфедерація" — це навіть не блок. Вона фактично не накладає жодних зобов"язань щодо участі у виборах. А йдеться саме про них — чергові або ж і дострокові. Тому не випадково кожен із учасників можливої "правиці" шукає собі й запасні стартові майданчики, які дозволили б потрапити до парламенту бодай вузькому колу партійних лідерів. На більше, ніж статус міноритарного партнера, жодна з партій національно-демократичного табору сьогодні поодинці претендувати не може.

Для НРУ таким "майданчиком" може виявитися БЮТ, куди вже взяли партію "Реформи і порядок". Для УРП "Собор" і УНП все виглядає складніше. Хоч їхні лідери й наголошували на бажанні створити силу, що стала б розумною європейською альтернативою як "латиноамериканській" Тимошенко, так і "пострадянському" Януковичу. Адже НСНУ, втрачаючи залишки свого рейтингу, може виявитися не так "ракетою-носієм", як "Титаніком", що тоне. Розмови ж про переформатування цього проекту із залученням нових харизматичних лідерів поки що залишаються розмовами.

Звісно, теоретичні шанси на проходження до парламенту блок УНП — УРП "Собор" (плюс, можливо, "Пора") зберігає. Якщо тільки Верховна Рада не підвищить  прохідного бар"єра й не заборонить виборчим блокам  балотуватися взагалі. Бо навіть президентське вето на такий закон може бути подолане спільними зусиллями "Регіонів" та БЮТу, зацікавлених у розчищенні електорального поля. У такому разі можна буде майже напевно стверджувати: в наступному парламенті націонал-демократів не буде так само. Адже з усіх мистецтв вони найкраще опанували одне — мистецтво наступати на граблі.

Чи об"єднаються націонал-демократи?

Мабуть, багато хто ностальгує за початком 1990-х, коли українські націонал-демократи були єдиними та потужними. Про їхнє об"єднання останнім часом багато говорять. Заявляють про це в Українській народній партії, Народному русі, УРП "Собор", "Порі". То чи зможуть  нацдеми об"єднатися знову?

Іван Заєць, 54 роки, один із лідерів Української народної партії:
— Ми об"єднаємося з Народним рухом. Про це вже майже домовлено. Українське суспільство потребує стратегії розвитку, заснованої на патріотизмі. Поки що важко визначити, хто буде лідером націонал-демократів. Бо такі лідери вже не призначатимуться згори. На першому місці стоятиме ідеологія. За кого проголосують партійні члени, той лідером і стане.

Ольга Балакірєва, 49 років, директор Українського інституту соціальних досліджень:
— Я не вірю, що вони об"єднаються. Навіть якщо й так, то не досягнуть успіху. Бо орієнтуються на особисті інтереси, а не на державні. На всі наші коаліції та блоки чекають або розпад, або повна недієздатність. Це покоління має просто піти з політичного олімпу та поступитися місцем молодим прагматикам, орієнтованим на інтереси держави.

Мирослав Попович, 76 років, директор Інституту філософії:
— У принципі, націонал-демократи мають об"єднатися. Втрачати їм все одно нічого. Та усе залежить від лідерів: можуть завадити амбіції. Саме це не дозволило їм перемогти на останніх парламентських виборах. І зараз нічого не можна прогнозувати.

Уляна Кірієнко, 32 роки, експерт Інституту глобальних стратегій:
— Націонал-демократи об"єднаються. Адже це — мета-максимум Віктора Ющенка. Ці політичні сили прагнуть побудувати праву платформу. Вони активізуються, бо розуміють, що звільнилося місце для нового президентського проекту.

Тарас Возняк, 49 років, головний редактор львівського часопису "Ї":
— Націонал-демократи просто занехаяли свої політичні сили. У них кадровий застій, потрібна нова кров. Немає молодих, по-свіжому мислячих людей. Залишилися лише старі партійні функціонери. Навіть якщо зараз ці політики спробують об"єднати зусилля, все одно не діятимуть ефективно.

Зараз ви читаєте новину «Чи наступлять на граблі ще раз?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути