Заступник директора товариства "Гідроресурс" 55-річний Михайло Атаманюк вважає хибною думкою те, що малі гідроелектростанції сприяють засміченню річок.
"Гідроресурс" узявся відновлювати Буцьку та Кривоколінську ГЕС на Гірському Тікичі.
— Річка Гірський Тікич була зарегульована ще у ХVІІ столітті. Наші діди й прадіди будували греблі, застави, млини. І якщо хтось каже, що будівництво ГЕС перешкоджає нормальному водотоку, то нехай врахує цей факт. До речі, заростати водоростями малі річки почали у 1980-х, коли активно розорювалися природоохоронні зони і плуг трактора мало не падав у річку.
А от риба тепер точно не може піднятися на нерест уверх за течією.
— Це все дурниці. У малих річках Черкащини не водяться осетрові, лосось чи інші цінні породи. А короп, карась, окунь і лин нерестяться там, де живуть. Я взагалі не бачу нічого поганого в тому, що ми використовуємо найчистішу у світі енергію води для людських потреб. Цього засушливого року ми регулювали сток води. Проходячи крізь гідроелектростанцію вода збагачується киснем. Це великий плюс для всієї екосистеми.
У малих річках Черкащини не водяться осетрові, лосось чи інші цінні породи
Чи може одна або кілька ГЕС забезпечити електроенергією середній район Черкащини?
— Можуть. Скажімо, Юрпільська ГЕС раніше забезпечувала електроенергією п"ять-шість сіл. Потужність малої гідроелектростанції від 200 до 500 кіловат на годину. Можуть бути ще потужніші.
Шість гідроелектростанцій в області вже відновили. Ще якісь є в планах?
— Думаю, наступною буде Кривоколінська ГЕС на Гірському Тікичі. Тут уже провели водолазне обстеження, розчистили турбіни. Результати нас задовольнили. Маємо документи на відведення землі. Роботи розпочнемо найближчим часом. Наступні в планах — Юрпільська та Буцька гідроелектростанції.
В яку суму обходиться реконструкція однієї?
— 3–5 мільйонів гривень. Залежить від технічного стану споруди. Якщо збереглися турбіни — це одна сума, ні — інша.
За скільки років окупляться малі ГЕС?
— Загалом за чотири-п"ять років. Однак цей процес напряму залежить від об"ємів води. На Західній Україні, де річки повноводніші, самоокупність настає швидше. У центральній Україні — повільніше. Цього літа всі ГЕС на Гірському Тікичі майже не виробляли енергію через засуху та низький рівень води.
Коментарі