Четвер, 23 вересня 2010 18:08

Відновили шість ГЕС

Заступник директора товариства "Гідроресурс" 55-річний Михайло Атаманюк вважає хибною думкою те, що малі гідроелектростанції сприяють засміченню річок.

"Гідроресурс" узявся відновлювати Буцьку та Кривоколінську ГЕС на Гірському Тікичі.

— Річка Гірський Тікич була зарегульована ще у ХVІІ столітті. Наші діди й прадіди будували греблі, застави, млини. І якщо хтось каже, що будівництво ГЕС перешкоджає нормальному водотоку, то нехай врахує цей факт. До речі, заростати водоростями малі річки почали у 1980-х, коли активно розорювалися природоохоронні зони і плуг трактора мало не падав у річку.

А от риба тепер точно не може піднятися на нерест уверх за течією.

— Це все дурниці. У малих річках Черкащини не водяться осетрові, лосось чи інші цінні породи. А короп, карась, окунь і лин нерестяться там, де живуть. Я взагалі не бачу нічого поганого в тому, що ми використовуємо найчистішу у світі енергію води для людських потреб. Цього засушливого року ми регулювали сток води. Проходячи крізь гідроелектростанцію вода збагачується киснем. Це великий плюс для всієї екосистеми.

У малих річках Черкащини не водяться осетрові, лосось чи інші цінні породи

Чи може одна або кілька ГЕС забезпечити електроенергією середній район Черкащини?

— Можуть. Скажімо, Юрпільська ГЕС раніше забезпечувала електроенергією п"ять-шість сіл. Потужність малої гідроелектростанції від 200 до 500 кіловат на годину. Можуть бути ще потужніші.

Шість гідроелектростанцій в області вже відновили. Ще якісь є в планах?

— Думаю, наступною буде Кривоколінська ГЕС на Гірському Тікичі. Тут уже провели водолазне обстеження, розчистили турбіни. Результати нас задовольнили. Маємо документи на відведення землі. Роботи розпочнемо найближчим часом. Наступні в планах — Юрпільська та Буцька гідроелектростанції.

В яку суму обходиться реконструкція однієї?

— 3–5 мільйонів гривень. Залежить від технічного стану споруди. Якщо збереглися турбіни — це одна сума, ні — інша.

За скільки років окупляться малі ГЕС?

— Загалом за чотири-п"ять років. Однак цей процес напряму залежить від об"ємів води. На Західній Україні, де річки повноводніші, самоокупність настає швидше. У центральній Україні — повільніше. Цього літа всі ГЕС на Гірському Тікичі майже не виробляли енергію через засуху та низький рівень води.

Зараз ви читаєте новину «Відновили шість ГЕС». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода