Попри щотижневу появу в газетах 2-3 тис. оголошень про продаж квартир, покупцям часто немає з чого вибрати. Одне й те саме помешкання можуть продавати кілька агентств і скільки завгодно часу.
25-річний Олександр Степанченко шукав двокімнатну квартиру в Південно-Західному районі Черкас.
— Позичив гроші у знайомого під проценти. Хотів швидше знайти житло, бо наймав квартиру. Але ніяк не вдавалося відшукати підходящий варіант, — розповідає чоловік. Пропонували або на першому чи останньому поверсі, або в жахливому стані. Там у ремонт треба вкласти ще стільки ж. А ціни такі, наче за палац!
Олександр звертався до кількох агентств. Два з них возили його в одну й ту саму квартиру на вул. 30-річчя Перемоги.
— Одні сказали, що вона 45 тисяч доларів, інші — 46, — веде далі. — А труби там усі гнилі.
За півтора місяця пошуків чоловік купив трикімнатну квартиру на вул. Сумгаїтській за $52 тис.
— Не планував брати трикімнатну. Але побачив, що ціни на двокімнатні не набагато менші. А обрати нема з чого. Позичив ще п"ять тисяч доларів. Тепер віддаватиму.
Директор агентства нерухомості "Славен дім" 26-річна Катерина Артерчук розповідає, що найбільшим попитом користуються одно- та двокімнатні квартири. Як правило, люди шукають житло в новіших будинках. "Хрущовок" намагаються уникати.
— Нині дуже мало нормальних пропозицій. Маю на увазі такі квартири, в яких ціна відповідає якості. Адже більшість продавців намагаються завищити ціну, — пояснює Катерина Володимирівна. — Нормальні квартири розкуповують відразу. А оголошення розміщують тоді, коли помешкання нелегко продати. Бо воно дороге. Люди дивляться на об"яви й підтягують ціну.
Власники в середньому намагаються продати дорожче на 5–10%. Деякі квартири продаються понад рік.
— Люди не хочуть прислухатися до поради ріелторів знизити ціну. Сподіваються, може, хтось купить і за дорого.
Продавець оцінює помешкання на свій розсуд. Тому дві однакові квартири можуть суттєво відрізнятися в ціні, зауважує директор агентства "Ріелті-люкс" 54-річний Петро Копієвський.
— Він почув, що сусід продав за 57 тисяч і собі таку ціну виставив, — розповідає Петро Йосипович. — А то й більшу. І не знає, що в сусіда житло набагато краще.
Копієвський радить не поспішати й уважно аналізувати ціни. Одну й ту саму квартиру різні агентства можуть продавати по-різному.
У вільному продажу одно-, двокімнатні квартири нині знайти практично неможливо, говорить 26-річний Богдан Волощук із агентства "Ваш дім".
— Більшість оголошень — обмінні. Людина перш ніж продати, хоче знайти собі щось. Мало хто погоджується чекати місяцями, доки продавець виїде, — веде далі Волощук.
Більшість продавців намагаються завищити ціну
Трикімнатних квартир у продажу більше. Часто через дорожнечу комунальних послуг самотні люди хочуть переїхати в дешевше житло й отримати доплату. А молоді сім"ї — розміняти батьківські квартири.
Богдан Волощук зазначає, що завищують ціну ті, хто збирається поліпшити свої житлові умови.
— Наприклад, хочуть продати однокімнатну квартиру в центрі й купити більшу в іншому мікрорайоні. При цьому, щоб не треба було доплачувати. Або в Київ виїхати й побільше вторгувати, — розповідає чоловік. — Завжди квартири на першому та останньому поверхах були дешевші. Тепер продавці навіть цього не беруть до уваги.
Охочим купити житло Волощук радить не перебирати доступними пропозиціями.
— Одна молода пара на 32-му варіанті зрозуміла, що третій був кращий. Але ту квартиру давно купили. У них після весілля вистачало на трикімнатну. Та ціни зросли. Хоч би однокімнатну придбали, — каже Волощук.
Цього року ріелтори не прогнозують стрімкого зросту цін. Катерина Артерчук каже, що дорожчатимуть квартири щонайбільше на 1% на місяць.
— Ціни підскочать хіба що коли різко зросте платоспроможність або подешевшають кредити, — наголошує Богдан Волощук, який не вірить у різкі зміни на ринку.
Єдиним виходом із дефіциту квартир ріелтори називають пожвавлення нового будівництва.
— За останні рік-два нового житла в нас дещо побільшало. Його ціна практично така сама, як і на вторинному ринку, — каже Петро Копієвський. — Нині зводиться ще кілька нових будинків. Коли їх здадуть в експлуатацію, ситуація поліпшиться.
Нині можна укладати договори на придбання квартир у будинках, що зводяться. Більшість із них — у мікрорайоні "Митниця". Будують, зокрема, три 16-поверхові та 13-поверховий будинки на вул. Героїв Дніпра, та 16-поверховий на вул. Героїв Сталінграда. Також зводять два будинки на вул. Корольова — на дев"ять та десять поверхів.
Ціни на квартири в Черкасах, тис. доларів
Рік | 1-кімнатні | 2-кімнатні | 3-кімнатні |
лютий-2003 | 2,5–7,5 | 5–13 | 5–16 |
лютий-2008 | 25–60 | 40–150 | 47–175 |
Коментарі