На Черкащині не вистачає спеціалістів сільськогосподарських спеціальностей. Потрібні зоотехніки, ветеринари та агрономи.
— Скоро шукатимемо фахівців цих спеціальностей по всій Україні. З кожним роком сільськогосподарська галузь потребуватиме все більше й більше таких фахівців, — каже Володимир Вовченко, керівник обласного центру зайнятості.
Із 47-річним Михайлом Долговим, агрономом агрофірми "Базис", із села Кочубіївка Уманського району зустрічаємося у понеділок зранку. Він перевіряє, як обробляють соняшник засобами захисту від хвороб.
— Агрономом працюю 21 рік, — розповідає. — Ти постійно в полі, щойно починається посівна. Їду з дому рано, а повертаюся вночі. Вихідних майже немає, бо сіяти треба вчасно і погода не чекатиме. Після посівної робота не закінчується — обробляємо посіви засобами захисту від шкідників та хвороб. А потім — жнива. Збираємо урожай і знову постійно в полі.
Вирушаємо на поле пшениці. Михайло Васильович вириває з корінням кілька стебел та оглядає. Дивиться, чи не пошкодили хвороби посіви.
— Як для агронома, для мене найкраща пора, коли збираємо урожай і можна побачити свою працю. Вся відповідальність за урожай на агрономові. Але не все залежить від нас — найголовніший фактор успіху у роботі — погода. У минулі роки урожаї були менші через спеку. Як буде цього року, спрогнозувати складно, — говорить.
На Черкащині багато підприємств, де можуть працювати агрономи. Заробітна плата — від 1,2 до 5 тис. грн.
Уманський тепличний комбінат постійно шукає агрономів для роботи у закритому ґрунті. Таких фахівців бракує найбільше.
— До нас приходять молоді спеціалісти, які готові вчитися і можуть працювати. Вони кілька місяців проходять стажування. Були випадки, коли за два місяці стажери ставали агрономами. Іноді буває так, що і за півроку людина самостійно працювати не може, немає організаторських здібностей. Після стажування залишаються працювати кращі, — каже 47-річний Ярослав Середа, заступник директора з управління персоналом Уманського тепличного комбінату.
В області на агронома вчать в Уманському національному університеті садівництва. Там готують агрономів із 1869-го. Щороку випускниками університету є близько 150 спеціалістів.
— Готуємо фахівців за двома спеціальностями — "агрономія" і "селекція та генетика сільськогосподарських культур", — розповідає 56-річний Андрій Мартинюк, декан факультету агрономії університету садівництва. — Наші випускники працюють не лише агрономами у господарствах, а й керівниками господарств. А за відсутності інженерних кадрів — інженерами на сільськогосподарських підприємствах. Із 2004 року ввели додаткову спеціалізацію — "агроінженерія". Зараз на факультеті навчаються близько тисячі студентів.
Планують відкрити ще одну спеціальність на факультеті плодоовочівництва і лісівництва, деканом якого є Іван Мостов'як, — "технології закритого ґрунту".
— До нас навчатися приїздять не лише із Черкаської області, а й сусідніх. Багато хто йде на роботу під час навчання. Представники господарств приїздять і запрошують випускників до себе на роботу. Спочатку у студентів є можливість пройти практику, а потім залишитися на роботі. Також наші студенти мають можливість пройти практику у Великій Британії та Данії, дехто залишається на роботу і там, — розповідає Андрій Мартинюк.
Кількість студентів щороку стабільна. Привабливим для вступників є високий відсоток державних місць від ліцензійного обсягу.
— Робота агронома складна і відповідальна. Крім того, що маєш контролювати всі процеси в полі, ще є робота з документами, звітність. Це велика відповідальність. Не завжди можеш достатньо часу приділити сім'ї чи щось зробити вдома. Тому цю роботу треба любити, — каже Михайло Долгов.
Адреса Уманського національного університету садівництва: 20305, Черкаська обл., м. Умань, вул. Інститутська, 1.
Тел. 0(4744) 3 07 32.
www.udau.edu.ua, e-mail: [email protected]
Коментарі
4