Колишній маєток князів Лопухіних-Демидових у Корсуні-Шевченківському — єдиний діючий на Черкащині.
Від Черкас до Корсуня їхати близько 2 год. Від автостанції до палацу ходять маршрутки. Садиба Лопухіних є частиною Корсунь-Шевченківського заповідника.
— У будівлі на першому поверсі розміщений музей історії Корсунь-Шевченківської битви, на другому — адміністрація заповідника, — розповідає заступник директора Лідія Овсієнко, 50 років.
Садиба відкрита щодня з 8.00 до 17.00. Вхід для дорослих коштує — 10 грн, для учнів і студентів — 6 грн. Заночувати можна в готелі "Вітряк" за 220 грн.
Кілька років реконструюють Шувалівський палац у Тальному.
З автостанції до замку транспорт не ходить. Автобусом N3 можна доїхати до колишнього клубу цукрозаводу. Звідти кілометр пішки.
— Коли в Інтернеті розмістили історію замку, туристи їдуть звідусіль: зі Львова, Одеси, Дніпропетровська, Києва, Донецька, — розповідає охоронець Степан Томащук, 21 рік. — Постоять, подивуються і їдуть.
Туристів до палацу не пускають, проте з охоронцем можна домовитися. У Тальному можна переночувати в готелі "Гірський Тікич". Номер люкс із двоспальним ліжком, ванною, кондиціонером обійдеться в 230 грн. Решта кімнат 65–75 грн.
Палац магнатів Даховських розташований у селі Леськове за кілька кілометрів від Монастирища.
— У 1890-х село купив польський магнат Маріан Даховський, — розповідає директор Монастирищенського краєзнавчого музею Іван Волошенко, 86 років. — Із 1934 року в палаці був піонерський табір, через десятиліття розмістили лікарню для психічнохворих, а в 1950-х — санаторій уманської дивізії. Із 1970-х тут був склад медикаментів. Із 1992 року — у відомстві Маньківської військової частини. Військових звідти забрали кілька років тому, проте замок і досі охороняють.
Був піонерський табір, через десятиліття розмістили лікарню для психічнохворих
Сьогодні палац порожній. Підвищена вологість і пари медикаментів, які тривалий час зберігалися в приміщенні, призвели до руйнування стін і стелі, валиться також фасад. Кругла вежа має тріщину. У занедбаному стані й парк. Потрапити до палацу можна, домовившись із начальником охорони або командиром. Охоронець може провести екскурсію територією. Туристи зазвичай ночують у Монастирищі в готелі "Мир". Номер коштує від 60 грн.
Палац поміщика Володимира Ростішевського в селі Косарі Кам"янського району — одне з небагатьох дворянських помешкань на Черкащині, яке вціліло під час революції.
Із 1912 року його перетворили на лікарню. На початку 2001-го там розмістили стаціонарне відділення районного територіального центру для обслуговування одиноких непрацездатних людей похилого віку.
Туристи можуть переночувати в Кам"янці в оселях членів районної громадської організації "Відновлення туризму на Кам"янщині". Доба проживання коштує 25–70 грн. За 12 км від Кам"янки є комплекс "Гостинний двір". Номер з вигодами коштує 200 грн на добу.
За 35 км від Чорнобая в селі Велика Бурімка можна оглянути рештки палацу російських князів Фролових-Багреєвих та їхніх нащадків Кантакузіних-Сперанських.
Після 1917 року маєток зруйнували. Уціліла лише конюшня. Залишки палацу розібрали в 1970-х. Заночувати в Чорнобаї можна в місцевому готелі. Номер коштує від 45 грн.
Коментарі
1