25 січня мав відбутися аукціон із продажу Тальнівського цукрового заводу. Перед початком біля прохідної зібралися працівники підприємства. Мітингували проти його проведення. Аукціону так і не було. Представник фінустанови "Форум" — кредитора підприємства — заявив про порушення при підготовці до торгів.
— Нам надійшов лист від банку "Форум" де повідомили, що ті торги ліквідатор оголосив, не погодивши з комітетом кредиторів, — розповідає Тетяна Карачун, 42 роки, начальник Державної податкової інспекції в Тальнівському районі. — Виходить, зі слів банку, що ліквідатор сам назначив торги.
2005 року цукрозавод викупило товариство "СЕВ АГРО". Підприємство взяло у "Форуму" кредит майже 18 млн грн. Позику повернути не змогли. Через це кредитор взяв усе майно заводу в заставу. Окрім цього, "СЕВ АГРО" заборгувало 1 млн 622 тис. грн державі.
— Як податкова служба, ми переслідуємо один інтерес — повернення боргу, — каже Тетяна В"ячеславівна. — Але, разом з тим, ми зацікавлені, щоб завод працював, як і раніше.
Минулого четверга в Києві відбулося засідання ради кредиторів. На ньому прозвучала пропозиція продати завод без проведення аукціону. Потенційним покупцем зараз є "Торгово-промислове підприємство "Укруніверсалсервіс". За проведеною експертною оцінкою цукрозавод коштує близько 12 млн грн.
Підприємство взяло кредит майже 18 мільйонів гривень
— Ця ціна могла би бути стартовою на торгах, — пояснює Карачун. — Але я бачу, що банк хоче продати завод саме цьому підприємству. Не маю нічого проти цього покупця, але давайте чесно вийдемо на торги.
Нинішній керівник "СЕВ АГРО" Анатолій Бондаренко, 48 років, запевняє, що у збереженні цукрозаводу ніхто не зацікавлений.
— Я не можу щось коментувати, я не член ради кредиторів, але скажу одне: завод хочуть вирізати.
Начальник податкової інспекції переконує у протилежному.
— Ніхто цього не заявляє прямо. Вони тільки кажуть, що будуть перепрофільовувати завод на інший вид діяльності.
У "Форумі" коментувати ситуацію відмовляються.
— За так ми завод не віддамо, — говорить колишній голова Тальнівської райдержадміністрації Олег Харченко, 59 років. — Я перший полізу на барикади. Ніхто не вірить в ці розмови про перепрофілювання. Зараз уже цукор коштує 10 гривень, а завтра буде 12. Для чого завод перепрофільовувати? Його елементарно хочуть вирізати. Але ми вже створили страйком. Люди настроєні рішуче.
У цех із переробки тростини вклали п"ять мільйонів
— Точну суму, яку можна заробити, вирізавши завод на метал, вам ніхто не скаже, — говорить 55-річний Леонід Заболотний, колишній головний інженер Тальнівського цукрозаводу. — Але це точно буде більше ніж 12 мільйонів гривень.
Заболотний стверджує, що таких заводів, як у Тальному, в області більше немає:
— Завод технічно переоснащений на 80–90 відсотків. Усе обладнання — нове. 2003 року відкрили цех із переробки цукрової тростини. Лише в нього вклали 5 мільйонів гривень. Немало потягнуть і німецькі центрифуги, мийний комплекс. Нове обладнання стоїть у лабораторії, де визначають цукристість буряків. А двигунів і насосів на підприємстві взагалі нємєряно.
20 років тому Черкаська область засівала цукровими буряками 140 тис. га. 24 заводи виробили 450 тис. т цукру. 2009-го працювали чотири цукроварні. Буряками засіяли 17 тис. га. Із них виробили близько 50 тис. т цукру.
Від 1990 року порізали на брухт або зруйнували 11 заводів — Вільховецький (Звенигородський район), Майданецький (Тальнівський район), Мартинівський (Канівський район), Городищенський і Вільшанський (Городищенський район), Почапинський (Лисянський район), Ярошівський (Катеринопільський район), Верхняцький (Христинівський район), Шполянський і Матусівський (Шполянський район), Колодистенський (Уманський район).
Коментарі
1