11 липня відзначають найсолодше свято - Всесвітній день шоколаду. Ідея виділити для цього десерту "окремий день" з'явилася ще в 1995 році у Франції. Цей задум швидко набув популярності. Його підтримали у Німеччині, Італії, Швейцарії та в Україні.
Зазвичай святкування проходять пишно: влаштовують фестивалі, присвячені шоколаду. Проводять конкурси на швидкісне поїдання ласощів, влаштовують масштабні ярмарки, виставки та дарують один одному солодкі презенти.
Насправді шоколад винайшли не французи. Першими навчилися його робити ще ацтеки та прозвали "їжею богів". Споживали для зміцнення витривалості та імунітету.
У середньовічній Європі шоколаду був доступним лише аристократам, адже вважався розкішшю. В наш час дозволити собі плитку ароматного десерту може кожен. Варіантів тисячі на будь-який смак з різними добавками: з сіллю, фруктами, карамеллю, перцем, печивом і т. д. Кондитери навіть подейкують, що немає такого продукту, який не можна поєднати із шоколадом.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Десерт создали случайно
Цікаві факти про шоколад:
- У цивілізації Майя какао-боби були основною торговою валютою.
- Першу шоколадну плитку в світ у 1842 році випустила англійська фабрика Cadburyроці.
- Швейцарці найбільші солодкоїжки. Кожен житель цієї країни споживає в рік десь 11.8 кг шоколаду.
- Раніше католицька церква засуджувала тих, хто їсть шоколад. Адже у дії шоколаду вбачали чаклунство. Всі, хто його вживав називали богохульниками.
- Темний шоколад корисний, якщо в його складі не менше 70% какао.
- Шоколад приємніший за поцілунки. Танення його в роті призводить до більш тривалого відчуття ейфорії.
- Какао-боби мають 300 смаків і 400 ароматів.
- Темний шоколад знижує тиск.
- За даними італійських дослідників, жінки, які регулярно вживають шоколад, мають більший сексуальний потяг до свого партнера.
- Найбільшу плитку шоколаду виготовили у Великобританії. Її вага – 5,8 тонн.
В Швейцарии изобрели шоколад, который переливается динамическими цветами радуги. Такого эффекта достигли без искусственных красителей, а с помощью специального микронапилення.
Комментарии