Ексклюзивы
среда, 25 февраля 2015 12:27
Андрій Кокотюха
Андрій Кокотюха
Письменник, журналіст

Крым вернется гораздо быстрее, чем Донбасс

Крым вернется гораздо быстрее, чем Донбасс

Днями Петро Порошенко вкотре озвучив плани повернути анексований Крим до складу України. Чи не вперше на заяви Президента, на які, будемо відверті, вже майже не реагують позитивно українські громадяни, різко, навіть з істеричними нотками, відгукнувся самопроголошений кримський прем'єр Сергій Аксьонов. Зокрема, він пригрозив голові української держави військовим трибуналом – за публічне зазіхання на російську, як переконаний фанат Путіна, територію.

Згаданий Аксьонов, як і його колеги з так несправжніх "ДНР" та "ЛНР", може робити заяви будь-якого змісту. Все одно вони смислу позбавлені, лише струшують повітря. Й то бали такого словесного шторму дуже низькі. Проте заслуговує на увагу сам факт подібної заяви. Бо, повторюся, Порошенко заявляв про те що Крим був, є і буде українським ще під час інавгураційної промови. Російський ставленик Аксьонов, якого ніхто ніде ніким чесно не обирав, міг би моментально пригрозити йому трибуналом ще тоді. Ні, терпів дотепер.

Пояснення цьому – чуйка, притаманна людям із злочинницькою біографією, а саме таким є життєпис колишнього кримського "авторитета" на прізвисько Аксьон. Адже не лише він знає: військове вторгнення Росії в Крим, анексія, окупація та подальше фарширування півострова солдатами й технікою – корінь проблеми. Без її вирішення, тобто, без бодай винесення політичної долі на законний, легітимний, без "зелених чоловічків", референдум нічого для Росії доброго не дасть. Значить, розміняють самого Аксьонова, причому в перших рядах. Тому він і огризається тепер – бо раніше нічого подібного не усвідомлював.

Насправді шляхи для поступового вирішення проблеми Криму, хай у середньостроковій перспективі, вже поволі прокладаються. Мало хто звертає увагу, наприклад, на ухвалення положень про зону вільної торгівлі на півострові. Процеси йдуть як із українського, так і з російського боку. У Криму пресують кримськотатарських активістів, котрі є представниками корінного населення, і вже точно легітимніші за Аксьонова – але цим займаються переважно підлеглі самопроголошеного прем'єра. Росія ж від цих процесів намагається по можливості публічно відсторонитися. Хоча Кремль від усього намагається самоусунутися, на поверхні лишається зростання ненависті передусім до "поліцаїв".

Обережно, мікроскопічними кроками, але все ж готується грунт для того, аби в один прекрасний момент повернути громадську думку проти окупаційної адміністрації. Навіть зазвичай проросійські налаштовані пенсіонери напевне скажуть: "Вам Росія довірила Крим, а ви не впорались!" Далі "аксьоновців" м`яко й безболісно зачистять. І доля півострова нарешті буде винесена на законний плебісцит. Ймовірно буде запропоновано три варіанти: лишитися в складі Росії, отримати автономію в складі України і створити Кримськотатарську автономію з правом обирати, до кого приєднуватися. Ось тут запрацюють механізми зони вільної торгівлі. Опиратися жодному з цих виборів ніхто особливо не буде. З високою ймовірністю Крим усе ж повернеться в Україну в такий, складний, проте певний спосіб.

У той самий час війна на Донбасі, на жаль, триватиме. Оцінюючи конфлікт із позиції дня нинішнього, численні опоненти сходяться в одному: все можна було вирішити на користь України й з меншою кров'ю минулої весни, до травневої трагедії в Одесі. Де, між іншим, штучний конфлікт був локалізований, як і в Харкові. Тепер Російська Федерація сміливо може виводити війська з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Війну вже посіяно. Протистояння стало справою честі. Мотивація мститися один одному за смерть рідних, друзів та побратимів неймовірно сильна.

З Криму можна вийти так само, як зайшли – відносно без проблем. На Донбасі так не вийде. Навіть на територіях, контрольованих Києвом, місцеве населення здебільшого непривітне до українських воїнів. Мовляв, якщо "ваші" підуть, "наші" не стрілятимуть. У соцмережах є фото, на яких у кошики для допомоги армії населення кидає сміття. Взаємна неприязнь, замішана на крові та розрусі, робить реінтеграцію Донбасу тривалим і, будемо чесними, зовсім невдячним процесом. Тоді як Крим, здається, до повернення назад морально майже готовий.

Сейчас вы читаете новость «Крым вернется гораздо быстрее, чем Донбасс». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосов: 1
Голосование Как вы обустраиваете быт в условиях отключения электроэнергии
  • Приобрели дополнительное оборудование для жилья для энергонезависимости
  • Подбираем оборудование и готовимся к покупке
  • Нет средств на такое, эти приборы слишком дорогие
  • Есть фонари и павербанки для зарядки гаджетов, нас это устраивает
  • Уверены, что неудобства временные и вскоре правительство решит проблему нехватки электроэнергии.
  • Наше жилище со светом, потому что мы на одной линии с объектом критической инфраструктуры
  • Ваш вариант
Просмотреть