Нобелівка почекає: Трамп стає вершником економічного апокаліпсису

Для глобального перетрусу світових економічних процесів і зв'язків уже навіть термін придумали - трампономіка. Всеохопне підвищення торговельних тарифів США вже переживали - тоді воно очікувано призвело до посилення рецесії. Звісно, можна сподіватися на диво, але готуватися варто до економічного цунамі, що охопить увесь світ

День Трампа. 2 квітня точно залишиться у світовій історії, принаймні в економічній історії. Це день, коли найбільша економіка світу оголосила торговельну війну майже всім іншим країнам. Це, мабуть, безпрецедентна подія.

Хоча насправді в історії США вже було щось подібне. Просто масштаби були іншими, і роль США у світовій торгівлі ще не була такою визначальною. В 1930 році у розпал Великої рецесії в США був ухвалений закон Смут-Хоулі, згідно з яким вводились мита на більш ніж 20 тисяч найменувань імпортних товарів. Мита тоді збільшились суттєво - в середньому на 40-50%. Мета була схожою з тією, що зараз проголошує Трамп, - захистити американських фермерів і американську промисловість від іноземних конкурентів, які постачають в США дешеві товари.

Імпорт у США впав на 66%, а експорт скоротився на 61%, що вкрай негативно вдарило по ВВП Сполучених Штатів

Але якими були наслідки? Закон Смут-Хоулі руйнівним чином вплинув на світову економіку. Після його прийняття багато країн відповіли запровадженням власних тарифів на американські товари, що призвело до різкого скорочення міжнародної торгівлі. Імпорт у США впав на 66%, а експорт скоротився на 61%, що вкрай негативно вдарило по ВВП Сполучених Штатів. Врешті-решт Велика рецесія тільки посилилась і в США і в тих країнах, які були пов'язані з США економічно.

Що буде зараз? Побачимо у найближчі тижні і місяці. Але з високою ймовірністю можна очікувати, що тарифний "трампо-трус" спровокує глобальне економічне цунамі, руйнівна хвиля якого неминуче повернеться і до США.

Колись був термін "рейганоміка", який характеризував економічну політику США часів президентства Рональда Рейгана в 1980-ті роки. Ця політика базувалася на зниженні податків і зменшенні ролі держави в економічній політиці.

Дехто навіть називає Трампа генератором глобального хаосу. Щось подібне зараз може бути і в світовій економіці

Зараз, мабуть, прийшов час "трампономіки" - економічної моделі Трампа, яка будується на високих торгівельних тарифах. Перші прояви "трамп-політики" ми вже побачили. Це скоріше руйнація того, що було (і в зовнішній, і у внутрішній політиці США), ніж створення чогось нового. Дехто навіть називає Трампа генератором глобального хаосу. Щось подібне зараз може бути і в світовій економіці. Трамп потужно долучився до руйнування світового порядку в міжнародних відносинах, зараз черга дійшла до руйнації системи міжнародної торгівлі.

Багато хто чекав 20 квітня, Великодня, як дати припинення російсько-української війни. Замість цього дочекалися 2 квітня і початку глобальної торговельної війни. Замість Трампа-миротворця вже бачать вершника економічного апокаліпсису.

Шоу Трампа продовжується, більше того, воно набуває вселенських масштабів. Може, Трамп із датою трохи помилився, і краще було б йому свої ініціативи оголосити 1 квітня? Розпочати весь цей глобальний бедлам в "День дурня" було б дуже органічно.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі