Велика аграрна держава: чому в Україні досі немає потужного ВПК

Минули ті часи, коли модно було хвалитися, що Україна - житниця Європи. Нині роль сировинного хабу не вваажається ознакою сильної та незалежної держави. Тим більше, що в часи війни кожна країна намагається зазвичай наростити індустріальні м'язи, щоб самотужки виробляти усе необхідне для фронту. Але чому у нас - все навпаки?

"Велика аграрна держава" - це вже реальність, а не злий оксюморон. Питома вага аграрної сировини у структурі українського експорту минулого року становила 62%. Пам'ятаю, кілька років тому я писав про 50% як про крах навіть мінімального рівня нашої економічної складності.

...ніякий ВПК за такої структури економіки розвиватися не зможе. ВПК - це не оаза у промисловій пустелі. Це вінець індустріального розвитку...

Ви ж розумієте, що ніякий ВПК за такої структури економіки розвиватися не зможе. ВПК - це не оаза у промисловій пустелі. Це вінець індустріального розвитку, саме тому і Ізраїль, і Південна Корея розвивали свій ВПК лише після успішної індустріалізації у вигляді цивільних галузей.

Тому що ВПК тисячами ниток пов'язаний із підприємствами-суміжниками, зокрема з виробництвами подвійного призначення, а також з наукою та системою технологічної освіти. Тільки широка промисловість може створити постійний попит на інновації, наукові розробки та висококваліфіковану робочу силу.

Звичайно, викруткове виробництво на китайських комплектуючих, можливе і за такого рівня індустріального розвитку, але виробництво за аналогією з Туреччиною своїх нових моделей танків, літаків та важких безпілотників уже під питанням. У принципі, у недавній своїй статті я прогнозував структуру української економіки у недалекому майбутньому:

- сектор послуг - 80%;

- сировинний сектор - 15%;

- промисловість - 5%, причому, переважно запчастини та комплектуючі, а не готові вироби.

...в умовах війни промисловість, як правило, збільшує свою питому вагу у структурі економіки в кілька разів, а не скорочує у півтора рази (що у нас уже сталося)

От незабаром і перевіримо прогноз. Звісно, ​​прогноз був зроблений за умови збереження нинішньої економічної політики. А поки що констатуємо розпад індустріального ядра в Україні. Це справді "унікальний" результат. Чому "унікальний"? Тому що в умовах війни промисловість, як правило, збільшує свою питому вагу у структурі економіки у кілька разів, а не скорочує у півтора рази (що у нас уже сталося).

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі