Трампізм: у світу шок, а в українців - дежавю. Це ж було вже
Зламати стару систему правлячих еліт, навести нарешті лад з корупцією, закінчити війну... Все це ми чули в передвиборчих обіцянках президента Зеленського, і значна частина суспільства повірила, що так і буде. Однак... Сталося те, що сталося. І от, в розпал кривавої війни - ті самі обіцянки ми чуємо вже від американського президента. Чого після цього чекати?
Спостерігаючи за діями Трампа, частина світу відчуває захват, інша частина жах, а українці мали би відчувати дежавю.
У 2019 році чимало людей, які ніколи не були прихильниками Зеленського, проголосували за нього як за руйнівника старої системи. Анти-істеблішментська революція не обійшла стороною й Україну. Дуже багато людей були розчаровані тим, що постмайданна влада не змогла подолати запеклий опір старих інституцій - наприклад, судової системи, державної бюрократії, міліцейських генералів тощо.
Хто ж знав, що замість зруйнувати стару систему - її можна очолити, розставивши своїх людей, а Татаров і Смирнов опиняться заступниками голови президентського офісу
Дуже багато людей розчарувалися в Порошенку, бо він не зміг / не захотів / не встиг / не дали - оберіть свій варіант, хоча в даному контексті це неважливо. Важливо було, що нема результату. Потрібен був більш затятий руйнівник, не пов'язаний зі старими елітами, а низька обізнаність в такій ситуації розглядалася як плюс: тим рішучіше буде рубати. Серед розмитих обіцянок зобов'язання порубати ненависну стару систему виглядало зрозумілим і досяжним. Ну а Росія - що Росія? Цю війну давно треба було завершити, і це було також обіцяно, адже війну тримали незагоєною раною саме ці ненависні старі еліти. Хто ж знав, що замість зруйнувати стару систему - її можна очолити, розставивши своїх людей, а Татаров і Смирнов опиняться заступниками голови президентського офісу.
Приблизно те саме ми бачимо нині в США. Чимало людей проголосувало за Трампа як за руйнівника старої системи - і він не зрадив їхніх сподівань, рішуче ліквідовуючи цілі кущі інституцій, які півсотні років вкорінювалися й розросталися. Потрібен був затятий і рішучий руйнівник, не пов'язаний зі старими елітами, і ось він прийшов. Серед численних обіцянок зобов'язання порубати ненависну стару систему виглядає зрозумілим і досяжним. Ну а Китай - що Китай? Всі ці протистояння придумали ненависні старі еліти, щоб лякати народ і красти гроші. Тепер буде велика чистка старих еліт, отже, і протистояння не буде.
...хлопці, чиїми руками робиться велика зачистка, довго не протримаються при дворі. Як кажуть, Ілон Маск - то такий американський Андрій Богдан
Після першої президентської перемоги Трампа, пам'ятаю, була дискусія між Фукуямою та Аджемоглу, чи витримають американські інституції. Тоді витримали. Нині Трамп підготувався значно краще, і вже перші дні довели, що він цього разу переможе. Звичайно, хлопці, чиїми руками робиться велика зачистка, довго не протримаються при дворі. Як кажуть, Ілон Маск - то такий американський Андрій Богдан. До чого я це все пишу. Зберігайте спокій, коли читаєте новини з Вашингтонщини.
Коментарі