Хмельницький і Бандера: більше спільного, ніж ми думали

Дні народження Степана Бандери і Богдана Хмельницького припадають на перший тиждень січня. Для російської пропаганди Бандера - це непримиренний націоналіст, а от Хмельницького навпаки, цінують за його "історичне возз'єднання". Та й в Україні гетьмана постійно звинувачують у кількасотрічному поневоленні нашої держави. Але чи винен він насправді?

1 січня 1909, як відомо, народився Степан Андрійович Бандера. В Старому Угринові, на Івано-Франківщині. А 6 січня 1596 року, в селі Суботові, на Черкащині народився Зиновій Богдан Хмельницький. Постать - безумовно велика й трагічна. Але про нього невідомо майже нічого, як це не дивно. Михайло Грушевський писав: "Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди".

Богдан Хмельницький вперше від часів давнього Києва створив основи новітньої Української державності, яка ідейно жива й понині. Армія, мова, віра - то аж звідти!

На правах історика за фахом, і народженого на Черкащині чоловіка, хочу вступитися за Богдана. Бо я часто чую всілякі розсуди і розмови, що, мовляв, Богдан здав Україну Москві. Переяславська угода, 1654 рік і тд. "Великим другом і братом російського народу" зробила з Богдана за віки російська імперська історіографія. Богдан не був їм ані другом, ані братом.
Богдан Хмельницький вперше від часів давнього Києва створив основи новітньої Української державності, яка ідейно жива й понині. Армія, мова, віра - то аж звідти!

Історик Сергій Плохій каже, що коли ми критикуємо Богдана, то, як правило, переносимо на нього наслідки поневолення України, які сталися вже за багато-багато років по його смерті. І коли у Плохія журналіст питає: яка головна, на вашу думку, історична постать України за всі її часи? Історик без всякого сумніву відповідає: Богдан Хмельницький!
Ми Богданові постфактум вписали в метрику помилки й продажність наступників та спадкоємців, і кулішеву "Чорну Раду". Навіть Тарас Григорович Шевченко на це повівся.

"Ой Богдане!
Нерозумний сину!
Подивись тепер на матір,
На свою Вкраїну.
Ой, Богдане-Богданочку,
Якби була знала,
У колисці б задушила,
" під серцем приспала"...

"Славних прадідів великих правнуки погані", а не Богдан, потроху, нишком повели Україну в ярмо. Для Богдана важила ідея, для наступників - фільварок. Іван Степанович Мазепа (дуже неоднозначний персонаж, до речі) хотів, при нагоді вивести Україну на нові обрії волі та свободи. Але вже було запізно. Ото таке...

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі