Росія вибухає - але до Москви ще далеко

Гігантські воронки з'являються у російській тундрі. Вчені дослідили: це вирви від вибухів метану - газу, що провокує парниковий ефект. Чому це відбувається дедалі частіше?

Росія вибухає. У прямому сенсі цього слова. У російській тундрі дедалі частіше знаходять кратери в землі діаметром до 70 метрів і глибиною до 30. Перший кратер було виявлено у 2014 році на півострові Ямал. Його помітили з вертольота. Відтоді оленярі знайшли ще 16 воронок.

Навколо вирв зафіксовано великі скупчення метану, що навело вчених на думку про те, що кратер з'явився не через вплив якогось об'єкта на поверхні, а внаслідок процесів усередині ґрунту.

...тиск у цьому шарі утворює щось на кшталт водяної кулі, він підштовхує ґрунт і лід угору, зокрема й метангідрати - метан, заморожений у льоду, - які легко руйнуються та провокують вибух

Група американських та іспанських фізиків створила модель сибірських кратерів і з'ясувала, що, ймовірно, танення вічної мерзлоти в умовах глобального потепління призводить до того, що прісна вода просочується в глибокі шари солоної води, що не замерзає. В результаті тиск у цьому шарі утворює щось на кшталт водяної кулі, він підштовхує ґрунт і лід угору, зокрема й метангідрати - метан, заморожений у льоду, - які легко руйнуються та провокують вибух. При цьому в інших частинах планети наразі аналогічних явищ не зафіксовано, тому що для утворення такого кратера потрібні дуже специфічні геологічні умови.

Вчені намагаються підтвердити цю теорію і зрозуміти найважливіше - скільки метану вивільняється при кожному вибусі, адже навіть невелика кількість може мати значення через властивості газу утримувати тепло в атмосфері. Це може створити замкнене коло: кратери з'являтимуться через потепління і вивільнятимеся метан, а метан провокуватиме нові вибухи.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі