Кремль оточує Україну проросійськими режимами. Мовчимо далі?
Москва лише на антиєвропейську кампанію у Молдові витратила $150 мільйонів. Чи варто дивуватися, що, всупереч очікуванням, за приєднання до ЄС висловилася заледве половина молдаван? Ми опиняємось у дедалі ширшому кільці країн-симпатиків Росії. Що робити?
Молдова для України є вкрай важливою. Уявіть, що там проросійська влада! Ми вже маємо проблеми з Угорщиною і Словаччиною, ростом антиукраїнських настроїв у Польщі і відверто ворожу Білорусь. Додати ще Молдову - кільце замикається.
Було абсолютно очевидно, що росія буде брати Україну в облогу та зривати євроінтеграцію Молдови та Грузії. Вибори і референдум в Молдові показали, що російський режим засобами гребувати не буде. Те, що сталось зараз - катастрофа. Точніше, на волосині від неї, і чи зірветься ця волосина невідомо - результат дуже хиткий. За інтеграцію в Євросоюз голоси розділилися буквально 50/50.
В Гагаузії надсилали пенсіонерам по 100 євро, наприклад. Вкидали купу фейків. Загалом, оцінка антиєвропейської кампанії кремля в Молдові - $150 мільйонів
Звісно, дії Москви були передбачувані - вони через проксі-політиків здійснювали підкуп, роздавали послуги. В Гагаузії надсилали пенсіонерам по 100 євро, наприклад. Вкивали купу фейків. Загалом, оцінка антиєвропейської кампанії кремля в Молдові - $150 мільйонів.
Проте влада Молдови, цілком усвідомлюючи загрози, зберігала занадто самовпевнений настрій. Саме це я відчув, коли був там минулого тижня. Так, Майя Санду вела дуже правильну кампанію - я ніде не бачив, щоб діючий президент ходив з агітацією від дверей до дверей. Але духу придушити російський вплив не вистачило. Як не вистачило колись у України після атаки російських фашистів на Грузію у 2008 і до влади прийшли російські агенти з партії регіонів.
...наша влада на ділі не дуже переймається поведінкою Росії в критично важливих для нас країнах
Україна теж могла би допомогти Молдові боротись із російською пропагандою, якби вчасно створила відповідну структуру для війни проти інформаційного рашизму на території наших партнерів. Я про необхідність зовнішнього інфоопору вже сказав сто разів і не бачу сенсу повторювати знову. Але наша влада на ділі не дуже переймається поведінкою Росії в критично важливих для нас країнах. Ну і відносна пасивність Євросоюзу в питанні підтримки референдуму і промоції голосування "за" теж далась взнаки.
Зараз варто дуже пильно дивитись на подальші події в Молдові, де буде другий тур президентських виборів. І не лише дивитись - ми не маємо права на пасивність при таких викликах.
Коментарі