Ми маємо багато недоліків. Але в одному точно перевершили Захід

Армії всього світу хочуть "воювати як ЗСУ"

Після 24 лютого 2022 року Україна стала носієм найбільш передового воєнного досвіду в світі.

До цього моменту всі передові держави готувались хіба що до війни у форматі локального конфлікту, яка ведеться обмеженим та компактним угрупуванням з достатньо високою вогневою міццю десь на периферії в стислий строк, і все завершується "політичним врегулюванням".

А тут світ побачив, що готуватись треба до зовсім іншого – до тотальної війни зразка ХХ сторіччя з шаленим навантаженням на демографію та економіку (навіть в умовах Другої світової Німеччина та СРСР витрачали на війну максимум 50% від наявного в казні, а не так, як Україна, де на війну йдуть всі 100% держказни).

Так, ЗСУ зараз отримують і консультативну допомогу від країн Заходу, бо вони, наприклад, в проміжку з лютого 1991 року по лютий 2022 року мали досвід застосування крупних механізованих з'єднань для наступальних операцій, а ми – ні.

Коли західні армії тренуються "воювати як ЗСУ", то якось тяжко в них це все виходить

Але коли західні армії тренуються "воювати як ЗСУ", то якось тяжко в них це все виходить.

Взимку британці тренувались, чи зможуть вони застосовувати свої Apache "в польових умовах" так само, як наша армійська авіація свої вертольоти для роботи по рашистам. Коротше, щось поки не спішать повторювати.

Армія США відпрацювала, який результат покаже їх бригада на майже 90 танків Abrams та 125 БМП Bradley в умовах, як зараз воюють ЗСУ проти армії РФ. Результат – просування вперед на 150 км протягом 9 днів, але з дуже великими втратами по живій силі, і в перші два дні був ризик, що наступ "захлинеться".

Здавалось би, що особливо в таких умовах було б як мінімум недоречно носитись із твердженнями про те, що у когось в сфері оборони справи йдуть краще, ніж у воюючої України. Але ні, такі добрі люди теж знаходяться, і вони обирають для порівняння не завжди відповідні приклади.

В тренді нині стала Фінляндія, котру нині прийняли у НАТО, і про яку "крутять" зовсім нереалістичні цифри начебто в "1 мільйон осіб мобрезерву".

Фінська армія насправді на порядки менша – сухопутні війська всього 4 тис. кадрових "багнетів" плюс 9 тис. резервістів, при загальному мобрезерві всього в 289 тис. осіб.

Чим Фінляндія насправді була б добра, як приклад – так це цілеспрямоване воєнне будівництво в умовах мирного часу. Бо ті ж фінни у 2000-2010-х роках купили аж 200 танків Leopard 2, 20 систем M270 MLRS, 40 пускових установок ЗРК NASAMS та 20 комплексів Crotale, і це при збереженому "кулаку" в 500 бронемашин та 600 артсистем зразка Варшавського договору. А факт наявності у Фінляндії КР повітряного базування на 370 км показує, що країна Суомі насправді "розфінлдяндизувалась" за декілька років до того, як це взагалі помітили в Україні.

Досі є фанати культу воєнного будівництва "як в Ізраїлі". Але якщо Ізраїль боїться прямого воєнного конфлікту з Іраном, то значить модель "мілітаризації по-ізраїльськи" насправді не працює

Досі є фанати культу воєнного будівництва "як в Ізраїлі". Але якщо Ізраїль нам справді не дає зброю саме тому, що боїться прямого воєнного конфлікту з Іраном, то значить модель "мілітаризації по-ізраїльськи" насправді не працює за прямим призначенням – стримування противників з потенціалом більшим у рази.

Так, справді цікавий приклад показує Польща, яка прискорює розгортання своєї армії та укладає крупні контракти на поставки озброєнь, в рамках яких, наприклад, отримала перші 10 танків та 21 САУ від Південної Кореї лише за 109 днів після видачі замовлення.

Але у поляків насправді все найцікавіше лише починається, бо щоб справді втілити в життя свій план на армію з 1300 новітніми танками та 500 систем HIMARS (або їх аналогів), Польщі доведеться радикально міняти формат своєї державності, включно з моделлю економіки. Не виключено, що і з "м'якою асиміляцією" наших біженців там також.

Був ще "антиприклад" Румунії, котра в лютому 2023 року, бачте, не зуміла збити дві ракети "Калибр", що декілька хвилин пролетіли в повітряному просторі країни.

У нас цю історію тоді списали на "нерішучість НАТО", хоча там нюанс насправді в структурі протиповітряної оборони самої Румунії. Так, там є чотири батареї ЗРК Patriot, але їх вистачає хіба що на столичний регіон та важливі об'єкти. Стройові 17 винищувачів F-16 румунських ВПС розписані за різними місіями НАТО, придбані в Норвегії ще 30 літаків у стрій ще не стали, а периферію країни перекривають взагалі старі С-75.

Для перехоплення "Калібрів" румуни підняли у повітря МіГ-21R, і це було як швирятись "балалайками" навздогін ракетам

Тому якось і не дивно, що для перехоплення "Калібрів" румуни підняли у повітря взагалі МіГ-21R, і це було як швирятись "балалайками" навздогін крилатим ракетам.

Україна історично розвивалась саме як частина західного світу, тому має орієнтуватись саме на Захід. Але ж потрібно чіткіше розуміти, які ми маємо власні переваги. І заодно розуміти, що рівень величі народів насправді визначається глибиною помилок, які вони зуміли пройти і перерости.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі