Невдовзі Росії не стане. Що буде після неї?

Чи зможуть нові незалежні держави, які з'являться після розпаду РФ, увійти у вільний світ?

Чи можлива демократична Росія?

Я є прихильником ідеї path dependence, стежкозалежності. В Росії ніколи не було демократії, чому раптом вона має з'явитися? Окрім того, для демократії потрібні демократи. Знову їх не завезли. Стежкозалежність не означає приреченості: якщо є воля й сильна суспільна коаліція, все можна змінити.

Але ж варто подивитися і з інших точок зору. Тож я читаю з цього приводу різні матеріали. І натрапляю постійно на думку, що Росія "too big to be democratic", занадто велика для демократії. Всі великі демократичні країни, по суті, представляють собою добровільне об'єднання досить успішних держав чи спільнот (навіть якщо вони молоді, бо й молоді можуть бути успішними), часто з власними зрілими інституціями та традиціями самоврядування.

США утворилися з 13 штатів. Індія мала тисячолітні традиції місцевого самоврядування, причому в одному випадку слово, яке це позначає, увійшло в назву штату (Таміл Наду), детальніше про це у Фукуями та Аджемоглу.

Вільні малі держави можуть створювати федерації чи конфедерації, а великі невільні держави (імперії) розпадаються

Іншими словами, вільні малі держави можуть створювати федерації чи конфедерації, а великі невільні держави (імперії) розпадаються.

Досить скоро за історичними мірками на теренах нинішньої Росії почнуть з'являтися нові незалежні держави. Не всі вони будуть демократичними, бо немає ні традиції, ні людського капіталу. Але частина з них буде дуже бажати увійти у вільний світ.

Важливіше інше: ніхто з них не буде великим настільки, щоб загрожувати Україні, Європі та світу.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі