Росія перетворюється на великий Крим

Російська влада вирішила провести тотальну "зачистку" політичного простору ще до виборів у Держдуму

Один за одним російські опозиційні політики покидають країну, побоюючись кримінальних справ і арештів. Тепер навіть не йдеться про депутатів Державної думи – про тих, хто хоче балотуватися в російський парламент чи працює в місцевих органах влади, - пише Віталій Портников для "Радіо Свобода".

Схоже, після того, як був ухвалений закон про недопуск до виборів активістів і прихильників "екстремістських" організацій, російська влада вирішила провести тотальну "зачистку" політичного простору ще до виборів у Держдуму, виключити будь-які можливі прояви не те що б невдоволення – звичайної критики. І опозиційний російський політик опиняється перед вибором Навального або Гудкова – залишитися в країні й сісти до в'язниці або емігрувати.

Опозиційний російський політик опиняється перед вибором Навального або Гудкова – залишитися в країні й сісти до в'язниці або емігрувати

І це – справжня "кримізація" російської політики. Тому що всі ці прийоми випаленого політичного поля були застосовані Кремлем відразу ж після анексії Криму, коли Москва зіткнулася з регіоном із живою політикою, з традицією конкуренції, дискусій, дебатів у медіа. Коли російське керівництво встановило контроль над регіоном, у якому страх перед владою – як і у всій Україні – не був нормою політичного життя.

І маховик репресій запрацював. Організації, які не хотіли підкорятися окупаційній владі, оголошували екстремістськими і забороняли – як, наприклад, Меджліс кримськотатарського народу. Одних політиків змушували залишити Крим – як Джемілєва або Чубарова. Інших – заарештовували та засуджували до термінів у в'язниці, як Чийгоза та Умерова. Активісти зникали посеред дня. Журналістів судили за їхню професійну діяльність, як Семену. Звичайну людину могли посадити в камеру просто за прапор України в її власній оселі – як Балуха.

Так, схоже, і відбулася "нормалізація" Криму – в результаті через сім років після окупації анексований півострів більше не схожий політично на сусідні регіони України, але схожий на сусідні регіони сусідньої Росії. Що, думаю, і потрібно було забезпечити.

А тепер уже і сама Росія, схоже, перетворюється на великий Крим. А на що ще, власне, вона могла перетворитися?

Copyright © 2021 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Єнджей Бєлєцький Оглядач польської газети Rzeczpospolita
Ольга Матвіїва Керівник ГО "Бізнес-Варта"
Костянтин Єлісєєв Голова ГО "Центр нових рішень"
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог