Як наші стадіони стають "золотими"

У Сумах з 40 бюджетних гривень вкрали 39, настала черга Рівного

Ці дві новини з'явилися практично одночасно. У першій повідомлялося, що новообрана влада Рівного та області продовжить реконструкцію стадіону "Авангард" в обласному центрі, і що обійдеться ця реконструкція у понад пів мільярда гривень. Друга новина була про те, що стадіон у Сумах продано на аукціоні за вісім мільйонів гривень. І якщо ціна за сумський стадіон вже остаточна, то рівненський згодом коштуватиме ще дорожче. Починали реконструкцію із суми у сто мільйонів, яка за три роки виросла у п'ять разів і зростатиме надалі.

Не подумайте лише, що у Сумах продали якусь розвалюху. Величезний стадіон, розрахований на двадцять п'ять тисяч глядачів, знаходиться у цілком робочому стані. Двадцять років тому його будівництво обійшлося у 50 мільйонів, що на нинішні гроші дорівнює приблизно трьомстам. Очевидно, що тоді з цією спорудою місцева влада продешевила – не було ще досвіду підготовки до футбольного Євро-2012, коли державні стадіони обходилися у мільярди. Але й тоді сумський стадіон був золотим. Для тих, хто "освоював" оті самі мільйони. Тепер же ми дізналися його справжню ціну. Справжню тому, що стадіон у Сумах викупила приватна особа за власні гроші. А курс власних грошей у нас завжди був набагато нижчим за курс грошей бюджетних.

Курс власних грошей у нас завжди був набагато нижчим за курс грошей бюджетних

Тепер маємо формулу – вартість споруди, яку будували за бюджет, ділимо на суму, за яку цю споруду потім продали. У випадку зі стадіоном в Сумах перша сума вища за другу щонайменше у сорок разів. Тобто із сорока бюджетних гривень вкрали тридцять дев'ять.

Повернемось до Рівного, де стадіон ще будують. Перед виборами нинішній міський голова про стадіон мовчав. Вважав, що місту і без нього є куди витрачати гроші. Тепер же він змінив свою думку. І не тому, що будівництво виявилось дешевшим, ніж він думав. Навпаки – дорожчим! А це означає що черга стати золотим дійшла нарешті і до стадіону в Рівному. Згідно до виведеної нами щойно формули, фірми-забудовники отримають "зверху" майже 500 мільйонів гривень. Вистачить усім – і владі, і будівельним бізнесменам.

На жаль, вирахувати суму, за яку цей золотий нині стадіон продадуть років так за двадцять, поки не можна. Тому що стадіону в Рівному ще немає і він там невідомо коли буде. Не те що у Сумах, де за тими, хто освоював бюджетні мільйони двадцять років тому, загуло ще за часів Кучми.

Микола Несенюк, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі