Які симптоми свідчать про отруєння чадним газом

Єдиний спосіб перевірити накопичення - використати спеціальні прилади

Починається опалювальний сезон, а разом із ним — зігрівання різними "підручними" методами, які можуть створити реальну небезпеку для вашого здоров'я та життя прямо у вас вдома. Йдеться про чадний газ. Цей допис — нагадування про те, аби ви перевірили, чи справні прилади у вас вдома чи достатньо ви провітрюєте приміщення, та знали, як швидко можна розпізнати отруєння цим газом.

Звідки чадний газ береться у вашому домі?

Він утворюється у результаті горіння в умовах нестачі кисню.

Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ.

Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ

Зокрема, сильна вітряна погода може спричинити появу зворотної тяги: в такому разі продукти горіння не виводяться назовні, а накопичуються у приміщенні.

Газ невидимий — він не має кольору та запаху, тож усвідомити, чи він накопичується у приміщенні, неможливо. Є спеціальні прилади — детектори чадного газу, які визначають його в повітрі. Це фактично єдиний спосіб збагнути, що газ накопичується.

Що відбувається, якщо дихати чадним газом?

Під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з'єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити й доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Що довше відбувається вдихання газу, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть у невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров'я.

Які виникають симптоми?

Коли концентрація ще не висока, можна відчути головний біль, погіршення світлової та кольорової чутливості зору, погіршення слуху, утруднене дихання, задишку чи сухий кашель. При збільшенні концентрації газу відчуватиметься сильний головний біль, слабкість, запаморочення та нудота.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Вдихання газу у високих концентраціях може спричини дуже тяжкі симптоми: втрату рівноваги спричинену пошкодженням головного мозку та нервової системи, сильне запаморочення, задишку і пришвидшення частоти серцебиття, більше ніж 100 ударів на хвилину, судоми та втрату свідомості.

Якщо концентрація висока, смерть може наступити протягом кількох хвилин.

Якщо концентрація висока, смерть може наступити протягом кількох хвилин

Чадний газ небезпечний для всіх, проте деякі люди схильні до ризику більше, ніж інші. Це вагітні жінки, люди з хворобами легень та з серцево-судинними хворобами. Також немовлята та діти. Тривалий вплив чадного газу також може завдати шкоди ще ненародженій дитині.

Крім цього, до чадного газу вразливі й тварини. Тож якщо ви помітили, що вашому котику чи песику стало погано без явних на те причин, пов'язаних зі здоров'ям, — перевірте чи у вас все гаразд з приладами та з доступом повітря. І, звісно, потурбуйтесь про своїх звірят. Для них вдихання навіть не надто великих концентрацій газу може бути смертельним.

Якщо хтось отруївся чадним газом — треба звернутися за медичною допомогою. Якщо це серйозні симптоми треба негайно телефонувати в швидку. Навіть якщо ви зрозуміли, що вдихали чадний газ у невисоких концентраціях, вийшли на повітря і вже почуваєтеся нормально — все одно зверніться до свого лікаря. Особливо, якщо це трапилося з дитиною чи якщо у вас є хвороби, які роблять вас більш вразливими.

Як цього уникнути?

Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади. Особливо важливий доступ повітря, коли ці прилади працюють.

Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені. До прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення. Очевидно, що несправні газові прилади також становлять небезпеку.

Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.

Не залишайте працюючі газові прилади без нагляду.

В помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.

Електровитяжці та газовій колонці чи котлу не місце в одному приміщенні. Якщо одночасно працюють витяжка та димохідний газовий прилад, електровитяжка створює зворотну тягу. Через це чадний газ та інші продукти згоряння, не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні.

Це начебто загальновідомі речі, але щороку десятки людей в Україні отруюються чадним газом, багато помирають внаслідок отруєння. Восени та взимку часто бачимо про це сумні новини. Тож будьте обачними.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"