Влада готує бюджет друкарського верстата. Буде криза

У нас є запас міцності. Але чим далі, тим більше підходить фраза — у нас був запас міцності

Піраміда ОВДП — говорили вони. І говорили у той момент, коли боргове навантаження знижувалося. Тепер вони подають бюджет, в якому дефіцит 6% від ВВП. І фінансувати цей дефіцит збираються за допомогою… ОВДП.

Л — логіка. П — послідовність.

Причому, очевидно, що ніякі іноземці вже не прийдуть. Тим більше, тут кримінальні справи відкривають, як вони посміли приходити і заробляти минулого разу. Але просто не прийдуть, бо не вірять у світле майбутнє гривні. І поступово обсяг ОВДП у власності нерезидентів скорочується. Іноземці виходять. А значить, треба справлятися власними силами. І в цьому році, з дефіцитом бюджету в 7,5% від ВВП і в наступному, з дефіцитом в 6% від ВВП.

Що це означає? Відповідь може бути тільки одна. І вона вам не сподобається. Відповідь — друкарський верстат. Вони називають це по-різному. І навіть по-розумному. Але це все одно буде друкарський верстат. І якщо раніше, коли приходили іноземці, коли йшов продаж долара, емісія гривні була, але була забезпеченою, і супроводжувалася зростанням резервів, то тепер картина розвернеться.

Цитата апологета друкарського верстата, Данилишина, більш ніж красномовна: "Оскільки майже 80% потреб у фінансуванні бюджету передбачається покривати за рахунок внутрішніх запозичень, це ставить відповідні вимоги щодо місткості та ліквідності ринку ОВДП, особливо вторинного ринку. В даному контексті важливо забезпечити ефективність роботи НБУ як незалежного монетарного регулятора і органу, що відповідає за стабільність фінансових ринків".

Якщо перекласти це з мови чиновника на людську мову, це означає, що фінансувати бюджет буде Нацбанк. А Нацбанк може його фінансувати лише одним способом. Включати верстат.

Фінансувати бюджет буде Нацбанк. А Нацбанк може його фінансувати лише одним способом. Включати верстат

У 2019 дефіцит бюджету був трохи більше 2% від ВВП. І боргове навантаження знижувалося. При всіх розмовах про боргові петлі від МВФ і піраміди ОВДП — боргове навантаження падало.

На початок 2020 року відношення державного боргу до ВВП досягло рівня у 50%. При тому, що 2017 рік починали на рівні 80% від ВВП. Загалом, поки не було популізму, поки слухалися МВФ, боргове навантаження знижувалося. А зараз ми почали собі ні в чому не відмовляти, живемо невідповідно до своїх статків, кинули МВФ, і раптом ОВДП — більше не піраміда, а саме те, що потрібно.

Вже на кінець 2020 року, якщо уряд зможе знайти фінансування для дефіциту, відношення держборгу до ВВП зросте до 65%.

І якщо на початку року ми могли говорити, що це виправдано. Адже коронавірус. І зростання пов'язане з тим, що треба з ним боротися. Адже так роблять у всьому світі. У підсумку, дефіцит збільшили, а гроші на боротьбу не витратили. Немає жодної ефективної програми з підтримки бізнесу. Так, будують дороги, що, можливо, і підтримує чийсь бізнес, але навряд чи ту сферу, що постраждала від карантину. Пояснюючи, що іноді ці дороги ведуть до лікарень. Вважаючи, мабуть, всіх навколо ідіотами. Але це таке. У будь-якому випадку, коронавірусом не можна тепер пояснювати різке зростання держборгу. Коронавірус ні до чого. І до зростання боргу в наступному році, неминучого в зв'язку з таким високим рівнем дефіциту, коронавірус точно буде ні до чого.

Це повторення шляху 2012−2013 рр. Коли країна жила в борг. Жила невідповідно до своїх статків

Що це таке? Це повторення шляху 2012−2013 рр. Коли країна жила в борг. Жила невідповідно до своїх статків. Помножте це на бажання друкувати гроші. Адже в борг будуть готові давати все менше і менше. Адже кожна криза унікальна по-своєму. Особливо та, яку ви створюєте своїми руками.

Зараз, таким чином, ми створюємо основи наступної кризи. Руйнуємо основи макроекономічної стабільності. Це теж розумне слово. Але фактично воно означає, що у нас стабільний курс і низька інфляція. А руйнуючи цю саму горезвісну макроекономічну стабільність, ви отримуєте різку девальвацію і різке зростання цін. І зараз ми все робимо, щоб отримати такий результат.

Не відразу. У нас є запас міцності. Але чим далі, тим більше підходить фраза — у нас був запас міцності.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода