Влада готує бюджет друкарського верстата. Буде криза

У нас є запас міцності. Але чим далі, тим більше підходить фраза — у нас був запас міцності

Піраміда ОВДП — говорили вони. І говорили у той момент, коли боргове навантаження знижувалося. Тепер вони подають бюджет, в якому дефіцит 6% від ВВП. І фінансувати цей дефіцит збираються за допомогою… ОВДП.

Л — логіка. П — послідовність.

Причому, очевидно, що ніякі іноземці вже не прийдуть. Тим більше, тут кримінальні справи відкривають, як вони посміли приходити і заробляти минулого разу. Але просто не прийдуть, бо не вірять у світле майбутнє гривні. І поступово обсяг ОВДП у власності нерезидентів скорочується. Іноземці виходять. А значить, треба справлятися власними силами. І в цьому році, з дефіцитом бюджету в 7,5% від ВВП і в наступному, з дефіцитом в 6% від ВВП.

Що це означає? Відповідь може бути тільки одна. І вона вам не сподобається. Відповідь — друкарський верстат. Вони називають це по-різному. І навіть по-розумному. Але це все одно буде друкарський верстат. І якщо раніше, коли приходили іноземці, коли йшов продаж долара, емісія гривні була, але була забезпеченою, і супроводжувалася зростанням резервів, то тепер картина розвернеться.

Цитата апологета друкарського верстата, Данилишина, більш ніж красномовна: "Оскільки майже 80% потреб у фінансуванні бюджету передбачається покривати за рахунок внутрішніх запозичень, це ставить відповідні вимоги щодо місткості та ліквідності ринку ОВДП, особливо вторинного ринку. В даному контексті важливо забезпечити ефективність роботи НБУ як незалежного монетарного регулятора і органу, що відповідає за стабільність фінансових ринків".

Якщо перекласти це з мови чиновника на людську мову, це означає, що фінансувати бюджет буде Нацбанк. А Нацбанк може його фінансувати лише одним способом. Включати верстат.

Фінансувати бюджет буде Нацбанк. А Нацбанк може його фінансувати лише одним способом. Включати верстат

У 2019 дефіцит бюджету був трохи більше 2% від ВВП. І боргове навантаження знижувалося. При всіх розмовах про боргові петлі від МВФ і піраміди ОВДП — боргове навантаження падало.

На початок 2020 року відношення державного боргу до ВВП досягло рівня у 50%. При тому, що 2017 рік починали на рівні 80% від ВВП. Загалом, поки не було популізму, поки слухалися МВФ, боргове навантаження знижувалося. А зараз ми почали собі ні в чому не відмовляти, живемо невідповідно до своїх статків, кинули МВФ, і раптом ОВДП — більше не піраміда, а саме те, що потрібно.

Вже на кінець 2020 року, якщо уряд зможе знайти фінансування для дефіциту, відношення держборгу до ВВП зросте до 65%.

І якщо на початку року ми могли говорити, що це виправдано. Адже коронавірус. І зростання пов'язане з тим, що треба з ним боротися. Адже так роблять у всьому світі. У підсумку, дефіцит збільшили, а гроші на боротьбу не витратили. Немає жодної ефективної програми з підтримки бізнесу. Так, будують дороги, що, можливо, і підтримує чийсь бізнес, але навряд чи ту сферу, що постраждала від карантину. Пояснюючи, що іноді ці дороги ведуть до лікарень. Вважаючи, мабуть, всіх навколо ідіотами. Але це таке. У будь-якому випадку, коронавірусом не можна тепер пояснювати різке зростання держборгу. Коронавірус ні до чого. І до зростання боргу в наступному році, неминучого в зв'язку з таким високим рівнем дефіциту, коронавірус точно буде ні до чого.

Це повторення шляху 2012−2013 рр. Коли країна жила в борг. Жила невідповідно до своїх статків

Що це таке? Це повторення шляху 2012−2013 рр. Коли країна жила в борг. Жила невідповідно до своїх статків. Помножте це на бажання друкувати гроші. Адже в борг будуть готові давати все менше і менше. Адже кожна криза унікальна по-своєму. Особливо та, яку ви створюєте своїми руками.

Зараз, таким чином, ми створюємо основи наступної кризи. Руйнуємо основи макроекономічної стабільності. Це теж розумне слово. Але фактично воно означає, що у нас стабільний курс і низька інфляція. А руйнуючи цю саму горезвісну макроекономічну стабільність, ви отримуєте різку девальвацію і різке зростання цін. І зараз ми все робимо, щоб отримати такий результат.

Не відразу. У нас є запас міцності. Але чим далі, тим більше підходить фраза — у нас був запас міцності.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"