Українці змінили Східну Європу. Але боїмося бути в центрі історії

Нас лякає те, що виходить за межі нашої країни

Мені здається, ми, українці, часто боїмося мислити в термінах ширших, ніж межі нашої країни. Нас лякає те, що виходить за її межі. Ми боїмося бути спільнотою, що задає моду, що визначає тренди.

Наприклад, білоруські протести. Скільки я вже прочитав про те, що вони не такі, занадто наївні, занадто ненаціональні, занадто залежні від "русского мира" чи ще якісь.

Але говорити так - значить не помічати головного. Ідея, яка надихала нас, тепер надихає їх. Ідея антиавторитарного повстання розширюється - а значить вона живе. І це нас має надихати, а не засмучувати - бо ми були одними з тих, хто цю ідею приніс у Східну Європу.

Ідея антиавторитарного повстання розширюється - а значить вона живе. І це нас має надихати, а не засмучувати - бо ми були одними з тих, хто цю ідею приніс у Східну Європу

Скористається зараз РФ ситуацію чи не скористається - Східна Європа вже ніколи не буде такою, якою була до цих протестів. І ніколи не буде такою, якою була до наших протестів. Енергія, яка живила наші Майдани, яка живила грузинську Трояндову революцію, протести в Молдові та Вірменії - ця енергія тепер у Білорусі.

Мене також дивує, коли люди кажуть, що до білоруських подій ми маємо ставитися тільки крізь призму наших інтересів, а не цінностей. Інтереси, звісно, важливі. Але коли у 2013-2014 роках деякі західні країни ставилися до наших подій тільки крізь призму своїх інтересів, а не цінностей, ми дуже ображалися. Тому чому тепер подвійні стандарти? Чи цінності ми поділяємо тільки тоді, коли це нам вигідно?

Нам важливо часом відчувати себе частиною глобальних процесів - а не лише свого внутрішнього розвитку. Бо тільки так ми справді можемо бути в центрі історії та впливати на неї. Тільки так ми зможемо позбуватися своєї провінційності.

Тому для мене "Жыве Беларусь!" і "Слава Україні!" - це сестри-близнючки.

Текст є постом автора у Facebook і не написаний спеціально для Gazeta.ua. Передруковується з дозволу автора.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода