Щороку понад 8 тисяч українців закінчують життя самогубством

Спілкуйтесь зі своїми близькими. Давайте їм зрозуміти наскільки вони важливі для вас

За пів року в Україні від самогубств загинули 3076 людей. Це вдвічі більше, ніж від ДТП і у 4,5 рази – від убивств. Серед зовнішніх причин смерті у нашій державі суїцид на першому місці.

Загалом, в Україні щороку вкорочують собі життя 8-9 тис. осіб. Але не треба надмірного оптимізму щодо цифри за перші пів року. Бо є ризики, що через коронакризу та її соціальні, економічні й психічні наслідки у другій половині цього року крива може зрости.

Сьогодні Всесвітній день запобігання самогубствам. Не лише для України, для світу - це одна з головних проблем. Коли у дилемі "проблема і я" замість усунути чи сприйняти перше, людина усуває друге – себе.

У дилемі "проблема і я" замість усунути чи сприйняти перше, людина усуває друге – себе

Суха статистика свідчить, що кожні 40 секунд у світі одна людина покінчує життя самогубством. 800 тис. людей щороку вкорочують собі життя.

Де ми у світовому сумному рейтингу? Фактично в тій частині, де відбувається найбільше самогубств. Бо в нас їх майже вдвічі більше, ніж середній світовий показник. Так, з 2000 року у нас планомірно знижується кількість самогубств – від 30 на 100 тис. до 18,5 у минулому році. І так, статистично не страшна проблема дитячих самогубств – вчетверо менше, ніж у США (на 100 тис.) та менше ніж 2% від загальної кількості. Але статистика завжди розбивається об конкретні випадки. Об долі батьків та рідних. Об історії, які трапились з близькими.

Але, як би боляче не було, треба визнати два правила. По-перше, у нас є проблема, але немає катастрофи. Різниця у тому, що проблему треба вирішувати. А катастрофа у нас завжди перебільшує проблему і формує паніку. По-друге, ніякої романтизації і героїзації самогубство не повинно мати. Бо однин із чинників, що стимулюють суїциди – це приклади. Почитайте про "ефект Вертера". А коли ці приклади обростають романтизацією – це наштовхує на думку, що так піти з життя - правильно.

Зараз буде трохи сексизму, але найбільше ця проблема стосується чоловічої частини українців. Серед них рівень самогубств всемеро вищий за жіночий. Насамперед це пов'язано з психологофобією ("я що псих ходити до нього"), соціальною маскулінністю ("чоловіки не плачуть і не жаліються") і перманентними соціально-економічними кризами.

Є універсальний метод профілактики, який може допомогти - спілкуйтесь зі своїми близькими

Є універсальний метод профілактики, який може допомогти - спілкуйтесь зі своїми близькими. Давайте їм зрозуміти наскільки вони важливі для вас. І дайте спілкуватись їм. Обговорена проблема часто не здається такою страшною.

Богдан Петренко, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода