Кремль створює новий Союз. Україна і Білорусь будуть входити "добровільно"

Політична кар'єра Лукашенка добігає кінця. Але все тільки починається

Трошки теорій змов ніколи не зайві, якщо йдеться про таких професійних параноїків, як російська владна верхівка. Тож почнемо нагнітати.

Перший цікавий момент, на який варто звернути увагу - це риторика російський навколовладних ЗМІ. Вони засуджують Лукашенка за жорстокість. Путін, до речі, теж не поспішає висловлювати своє фірмове про сакральність "легітимної влади", якою б вона не була. Російський офіційний пул м'яко формує у російського обивателя думку, що Лукашенко загрався і захищати його не варто. Це класичний приклад пропаганди, спрямованої на свою лояльну аудиторію. Зазвичай її використовують для того, щоб підготувати суспільну думку до дій влади, які в звичайних умовах аудиторія може і не сприйняти. Якщо ми пригадаємо, який контекст російські навколокремлівські ЗМІ надавали мирним протестам в Україні, то нам стане зрозуміло, що і тоді росіян попередньо готували. Метод інформаційної підготовки лояльної аудиторії до дій російської влади проти України, передував військовому вторгненню. Який висновок можна зробити аналізуючи пропаганду, яка зараз ллється на голови росіян? Вона діаметрально протилежна за той негативний контекст, який проєктувався на українські протести. Білоруські протести проти "ісконного" Лукашенка Кремль якщо і не схвалює, то відверто їм симпатизує. Іншими словами, російські пропагандисти готують широкі російські маси до того, що Кремль не буде захищати Лукашенка.

Російські пропагандисти готують широкі російські маси до того, що Кремль не буде захищати Лукашенка

Наступне питання: для чого Росії готувати суспільну думку до падіння Луки? І чи сприймуть росіяни відверту зміну кремлівських принципів захищати будь-якого Асада, аби він був "наш". Відповідь очевидна: росіяни сприймуть і схвалять злив м'ясника тільки в одному випадку. Якщо Білорусь стане частиною Росії. Анексія, аншлюс, злиття - це єдина маленька і побєдоносна війна, яку сприйме російська публіка.

І тут ми підходимо безпосередньо до основного питання: для чого Росії сприяти падінню Лукашенка? Хіба він не задовольняв усі російські забаганки? Хіба не створив з Росією союзну державу? Навіщо Росії захоплювати Білорусь, якщо вона і так де-факто захоплена?

Щоб відповісти на це питання, пропоную подумати над тим, що буде, якщо "врятований" Росією Лукашенко заявить про об'єднання з Росією в єдину державу? Чи сприймуть цю нову країну в світі? Чи є Лукашенко уособленням свого народу? Будь-яке зближення з Росією, на яке пішов би Лукашенко, не було б легітимним на Заході. Він замараний. Направду, і до протестів легітимність Лукашенка була під сумнівом. Тому будь-яка держава утворена з ним, сприймалася би світом, як чергова російська анексія. Інша справа, якщо це буде новий, обраний народом після протестів президент. Новий народний парламент. Особливо, якщо і народ не проти зближення з "братерською" Росією. Таке рішення буде сприйняте, як суверенна воля білоруського народу.

Росії необхідно, щоб рішення про утворення спільної конфедерації приймав не Лукашенко. Нову союзну державу має прийняти світ

Ви спитаєте: "Так що, Білорусь стане суб'єктом Російської Федерації? Таким собі Білоруським федеральним округом?". Ні. В планах створення нового Радянського Союзу. Нагадаю, що завойована в минулому сторіччі Україна теж не входила в Російську Радянську Республіку. Більшовицька імперія повстала, як "добровільний" союз суверенних держав. Саме цей варіант необхідний Путіну. Він оформляє нову Російську імперію де-юре. Конфедерацію, яка має стати легітимним тілом майбутньої імперії. Саме тому Росії необхідно, щоб рішення про утворення спільної конфедерації приймав не Лукашенко. Нову союзну державу має прийняти світ. А Лукашенко? Він зіграв свою роль, знищив національні маркери білорусів, маргіналізував державників. Тепер він не потрібен. Занадто токсичний.

Звісно процес злиття в нову протоімперію відбудеться не завтра. Білорусам ще дадуть погратися в демократію. Але під російським наглядом. Поступово постреволюційний народ буде розчаровуватися, приходити до думки, що потрібно тісніше інтегруватися в російську стабільність. Підписуватимуть якісь договори, які будуть позбавляти Білорусь ознак державності. Цей процес займе кілька років, протягом яких Білорусь буде хаотизуватися і розорюватися з тим, щоб Москва здавалася єдиним можливим рятівником.

Лукшенко зіграв свою роль, знищив національні маркери білорусів, маргіналізував державників. Тепер він не потрібен. Занадто токсичний

Я стверджую, що ціллю Кремля є не просто свій лояльний президент. Вони створюють новий Союз, в який всі ми будемо входити "добровільно". Путіну потрібно, щоб ніхто в світі не міг сказати, що Росія анексує сусідні території. Йому потрібно, щоб "доєднання земель" не супроводжувалося звинуваченнями в порушені міжнародного принципу непорушності кордонів.

Що робити нам? Битися. В разі ознак об'єднання вимагати санкцій вже не тільки проти Росії, але й проти нової союзної держави. Нам потрібно припинити робити вигляд, що з Білоруссю не все так однозначно і що перемовини в Мінську, це аж ніяк не чолобітна на території агресора. У нас, і не тільки у нас, з'являється можливість буквально вийти з Мінська, вимагаючи нових майданчиків для перемовин. Ми маємо працювати з державницькими силами в Білорусі, маємо вкладати гроші, сили і сенси в формування в сусідній державі запиту на створення національної держави. Політична кар'єра Лукашенка добігає кінця. Але це не означає, що все скінчилося. Все тільки починається.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"