Постає нова глобальна нерівність. Америка і світ перед доленосним вибором 

Далекоглядне передбачення Збіґнєва Бжезінського

"У майбутньому крім безпосередніх проблем безпеки слід очікувати виникнення цілковито нової дилеми. Вона пов'язана з можливістю появи справді значної диференціації умов життя людей... Результатом стане нова глобальна нерівність. Нерівність у світі, ґрунтована на відмінностях у добробуті та етнічній належності, буде загострюватися і набуватиме дедалі чіткіших потенційно загрозливих політичних рис. Такий розвиток подій може стати викликом для Америки як провідної демократії світу і навіть для самої демократії", - саме так далекоглядно писав великий гросмейстер зовнішньої політики Збіґнєв Бжезінський у своїй книзі "Вибір: світове панування чи світове лідерство", що вперше вийшла друком ще 2004 року. І ці його мудрі тези сьогодні звучать знову більш ніж актуально і своєчасно. І не лише для США.

Нерівність у світі буде загострюватися і набуватиме дедалі чіткіших потенційно загрозливих політичних рис

Цей американський державний діяч і політолог не лише один з небагатьох зрозумів, що Росія і після розпаду СРСР залишиться загрозою міжнародному миру і безпеці, а й спромігся передбачити серйозні виклики, що стоять сьогодні перед Сполученими Штатами і політичним Заходом у цілому.

І, як це не дивно, наразі знову йдеться про панування чи світове лідерство: глобальне панування так званих "суверенних демократій", схильних ігнорувати права людини, нав'язувати свою волю іншим державам і порушувати міжнародне право, чи відновлення лідерства країн з демократичним устроєм, що при усіх своїх вадах, все ж таки залишається найкращим з можливих шляхів цивілізаційного розвитку.

Який же вибір зроблять врешті-решт Америка і світ?

Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода