Нацбанк атакують. Гроші хочуть забрати у бідних і віддати багатим

Регулятор звинувачують в тому, що домагався макроекономічної стабілізації

Чи потрібен Україні різкий економічний ривок? Питання риторичне. Ми суттєво відстали від Польщі і компанії і тепер підуть десятиліття, щоб їх наздогнати. І це тільки в тому випадку, коли ми дійсно будемо їх наздоганяти. І не питання, чи потрібно це робити.

Але чомусь група осіб, що атакують сьогодні Нацбанк, вибрали чудову логіку. Вони звинувачують регулятор в тому, що той домагався макроекономічної стабілізації. І це заважає економічному ривку. А треба залишити всі ці історії зі стабільністю і стрибнути у вир з головою. А там будь що буде. Притому, що там буде, ми вже бачили не один раз.

Що таке макроекономічна стабільність? Це фундамент. Для будь-якого зростання. І як ви не побудуєте будинок без фундаменту, так у вас ніколи не буде зростання, без стабільності. А виходить, що нам кажуть, що потрібно побудувати горище, тому що ніде поселити дідуся, який хропе і заважає спати, а для цього нам треба розхитати фундамент. Нерозумно обговорювати колір вікон або висоту стелі на горищі, якщо у вас пливе фундамент. Це тоді вже не має ніякого значення.

Інвестор ніколи не прийде в країну, де економіку ковбасить

Стабільність, макроекономічна стабільність, не заважає зростанню. Більш того, вона її забезпечує. Інвестор ніколи не прийде в країну, де економіку ковбасить. Це занадто великі ризики. Коли ви не можете прогнозувати курс валют або інфляцію, коли у вас валютна криза, наприклад, тільки божевільний буде інвестувати. Коли у країни нестабільний борг, який росте, що загрожує дефолтом, ніхто не прийде в таку країну. Інвестор віддасть перевагу посидіти на березі річки і почекати. Як зовнішній, так і, до речі, внутрішній.

Що заважає зростанню? Не робота Нацбанку, який, скоріше, створює базу. У країні відсутнє верховенство права. Суди і силовики - дві найбільші проблеми будь-якого інвестора в Україні. Буде верховенство права - прийдуть іноземні інвестиції. Буде верховенство права - більш охоче будуть кредитувати банки. У яких є гроші. Але які не дають кредити так активно, як могли б, просто тому, що бояться, що їм не повернуть. І не правда, що бізнес не бере у банків кредити, тому що ті дорогі. Коли ставки були в банках 20%, то бізнес йшов до бандитів і брав під 24%. Бо бандити дають кредити, не заморочуючись на ризик-менеджмент. А банку важлива звітність, якої у бізнесу немає. А бандити знають, що їм віддадуть. Тому що бандити не підуть в українські суди.

Суди і силовики - дві найбільші проблеми будь-якого інвестора в Україні

Таким чином, зараз, коли створена макроекономічна стабільність, побудований фундамент, можна запускати зростання. Але для цього не треба знищувати фундамент. Для цього треба будувати стіни. А це - судова реформа, справжня, як прописано в меморандумі з МВФ, а не профанація. І реформа силовиків. Теж справжня. Щоб забрати у них право приходити до бізнесу. Йдеться про створення інститутів. Які і забезпечать зростання. Не пільгами, як у нас часто хочуть, просто перерозподіляючи гроші потрібним людям. А умовами. Коли держава не витрачає гроші, а просто не заважає.

І монетарна політика НБУ не заважає проводити судову реформу. І приватизацію. А низька інфляція взагалі не заважає відвести СБУ від бізнесу. У той же час, прибравши суди і СБУ як фактор ризику, інвестор побачить можливості. При стабільності в економіці. І це може забезпечити ривок. Інвестор не буде бояться, як макроекономічних ризиків, так і корупційних. І ось тоді ми отримаємо зростання. Без всяких там податкових пільг для обраних.

А чого хочуть люди, які до цього писали Юлії Володимирівні "Новий курс", який був прямим курсом до Венесуелі, а тепер атакують Нацбанк і звинувачують його у всіх гріхах, прописавшись в околицях Офісу президента і Ради НБУ? Вони кажуть, що треба надрукувати гроші і вкласти їх кудись. Запустити інфляцію, яка, виявляється, надто низька. До чого це завжди приводило? До того, що інфляцію запускали. Але розкрутивши цей маховик, ви його вже не зупините. А надруковані гроші підуть на валютний ринок. І ще раз запустять маховик.

Дивно, що одні й ті ж люди хочуть дешевих кредитів і високої інфляції. Як це вміщується в одній голові сказати важко

І так, дивно, що одні й ті ж люди хочуть дешевих кредитів і високої інфляції. Як це вміщується в одній голові сказати важко. В результаті, замість зростання, ви отримаєте дестабілізацію. І знову падіння. І якщо зараз ми можемо наздогнати Польщу через 20 років, якщо все зробимо правильно, то потім буде вже 30. А ви виступите такими собі Робін Гудамі навпаки. Адже інфляція і девальвація забирає у бідних і віддає багатим. Прекрасна державна стратегія.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода