Нацбанк атакують. Гроші хочуть забрати у бідних і віддати багатим

Регулятор звинувачують в тому, що домагався макроекономічної стабілізації

Чи потрібен Україні різкий економічний ривок? Питання риторичне. Ми суттєво відстали від Польщі і компанії і тепер підуть десятиліття, щоб їх наздогнати. І це тільки в тому випадку, коли ми дійсно будемо їх наздоганяти. І не питання, чи потрібно це робити.

Але чомусь група осіб, що атакують сьогодні Нацбанк, вибрали чудову логіку. Вони звинувачують регулятор в тому, що той домагався макроекономічної стабілізації. І це заважає економічному ривку. А треба залишити всі ці історії зі стабільністю і стрибнути у вир з головою. А там будь що буде. Притому, що там буде, ми вже бачили не один раз.

Що таке макроекономічна стабільність? Це фундамент. Для будь-якого зростання. І як ви не побудуєте будинок без фундаменту, так у вас ніколи не буде зростання, без стабільності. А виходить, що нам кажуть, що потрібно побудувати горище, тому що ніде поселити дідуся, який хропе і заважає спати, а для цього нам треба розхитати фундамент. Нерозумно обговорювати колір вікон або висоту стелі на горищі, якщо у вас пливе фундамент. Це тоді вже не має ніякого значення.

Інвестор ніколи не прийде в країну, де економіку ковбасить

Стабільність, макроекономічна стабільність, не заважає зростанню. Більш того, вона її забезпечує. Інвестор ніколи не прийде в країну, де економіку ковбасить. Це занадто великі ризики. Коли ви не можете прогнозувати курс валют або інфляцію, коли у вас валютна криза, наприклад, тільки божевільний буде інвестувати. Коли у країни нестабільний борг, який росте, що загрожує дефолтом, ніхто не прийде в таку країну. Інвестор віддасть перевагу посидіти на березі річки і почекати. Як зовнішній, так і, до речі, внутрішній.

Що заважає зростанню? Не робота Нацбанку, який, скоріше, створює базу. У країні відсутнє верховенство права. Суди і силовики - дві найбільші проблеми будь-якого інвестора в Україні. Буде верховенство права - прийдуть іноземні інвестиції. Буде верховенство права - більш охоче будуть кредитувати банки. У яких є гроші. Але які не дають кредити так активно, як могли б, просто тому, що бояться, що їм не повернуть. І не правда, що бізнес не бере у банків кредити, тому що ті дорогі. Коли ставки були в банках 20%, то бізнес йшов до бандитів і брав під 24%. Бо бандити дають кредити, не заморочуючись на ризик-менеджмент. А банку важлива звітність, якої у бізнесу немає. А бандити знають, що їм віддадуть. Тому що бандити не підуть в українські суди.

Суди і силовики - дві найбільші проблеми будь-якого інвестора в Україні

Таким чином, зараз, коли створена макроекономічна стабільність, побудований фундамент, можна запускати зростання. Але для цього не треба знищувати фундамент. Для цього треба будувати стіни. А це - судова реформа, справжня, як прописано в меморандумі з МВФ, а не профанація. І реформа силовиків. Теж справжня. Щоб забрати у них право приходити до бізнесу. Йдеться про створення інститутів. Які і забезпечать зростання. Не пільгами, як у нас часто хочуть, просто перерозподіляючи гроші потрібним людям. А умовами. Коли держава не витрачає гроші, а просто не заважає.

І монетарна політика НБУ не заважає проводити судову реформу. І приватизацію. А низька інфляція взагалі не заважає відвести СБУ від бізнесу. У той же час, прибравши суди і СБУ як фактор ризику, інвестор побачить можливості. При стабільності в економіці. І це може забезпечити ривок. Інвестор не буде бояться, як макроекономічних ризиків, так і корупційних. І ось тоді ми отримаємо зростання. Без всяких там податкових пільг для обраних.

А чого хочуть люди, які до цього писали Юлії Володимирівні "Новий курс", який був прямим курсом до Венесуелі, а тепер атакують Нацбанк і звинувачують його у всіх гріхах, прописавшись в околицях Офісу президента і Ради НБУ? Вони кажуть, що треба надрукувати гроші і вкласти їх кудись. Запустити інфляцію, яка, виявляється, надто низька. До чого це завжди приводило? До того, що інфляцію запускали. Але розкрутивши цей маховик, ви його вже не зупините. А надруковані гроші підуть на валютний ринок. І ще раз запустять маховик.

Дивно, що одні й ті ж люди хочуть дешевих кредитів і високої інфляції. Як це вміщується в одній голові сказати важко

І так, дивно, що одні й ті ж люди хочуть дешевих кредитів і високої інфляції. Як це вміщується в одній голові сказати важко. В результаті, замість зростання, ви отримаєте дестабілізацію. І знову падіння. І якщо зараз ми можемо наздогнати Польщу через 20 років, якщо все зробимо правильно, то потім буде вже 30. А ви виступите такими собі Робін Гудамі навпаки. Адже інфляція і девальвація забирає у бідних і віддає багатим. Прекрасна державна стратегія.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council