Америка вибухнула. Карма наздогнала президента

Безвідповідальний лідер спромігся загострити усі хронічні хвороби суспільства

Схоже, карма наздогнала "великого учителя" українського президента. Ще чотири місяці тому здавалось, що Трамп майже напевно переобереться на другий строк: економіка цвіла, безробіття було одним з найнижчих за всю поствоєнну історію, фондовий ринок встановлював абсолютні рекорди вартості американських компаній, а спроба усунути президента з посади в порядку імпічменту зазнала нищівного фіаско. Коли 4 лютого Трамп зачитував своє щорічне послання до Конгресу, він був справжнім тріумфатором, на тлі якого розрізнені та розгромлені демократи виглядали як безнадійні лузери.

Впродовж трьох весняних місяців Америка радикально змінилась. Виявилось, що найпотужніша економіка світу найменш готова до пандемії коронавірусу, яку ще в лютому Трамп порівнював із "сезонним грипом": США із великим відривом стали абсолютним чемпіоном як за кількістю хворих, так і за кількістю смертей від Covid-19. Рівень безробіття з допандемійних 3,5% злетів до 15% і продовжує зростати, провокуючи експертні суперечки, сягне він абсолютного максимуму часів Великої депресії, коли кожен 4-й працездатний американець не мав роботи, чи ні. Фондові індекси обвалились. Вперше за всю історію США в усіх штатах був запроваджений надзвичайний стан...

Вперше за всю історію США в усіх штатах був запроваджений надзвичайний стан

І от минулого тижня Америка вибухнула. Смерть чорношкірого американця Джорджа Флойда, який начебто розрахувався в магазині фальшивою 20-доларовою банкнотою і якого за це при затриманні задушив поліцейський, підірвала США. За масштабом, інтенсивністю, рівнем насилля, матеріальними збитками події останніх днів нагадують хіба що найбільш гарячі протести часів антив'єтнамської кампанії 1960-70-х років.

Намагання центральної влади виставити протести як безлад, влаштований лівими радикалами-анархістами, та відновити порядок грубою силою (яка часто явно виходить за рамки не просто розумної потреби, а і здорового глузду, як у випадку з самим Флойдом чи, приміром, коли поліцейські свідомо відкривають прицільний вогонь по журналістах гумовими кулями) тільки підливає олії у вогонь. Другу ніч поспіль шини палають навіть у Білого дому, а запровадження комендантської години та введення у міста підрозділів національної гвардії, не зупиняє протестуючих. Пентагон оголосив про готовність задіяти армію для наведення порядку...

Чим завершиться "американський Майдан" наразі незрозуміло. Але вже можна стверджувати, що Дональда Трампа наздогнала його ж карма. Ігнорування фактів, нехтування наукою, зневага до опонентів, перманентний пошук офірного цапа замість визнання власних помилок та роботи над ними, розбурхування в американцях ксенофобії та ірраціональних забобонів – створили той небезпечний коктейль, який раптом підпалив американські міста.

Америка увійшла в період найглибшої комплексної кризи з часів Великої депресії

З одного боку, масовий суспільний протест свідчить, що в американців збереглось те, що робить їх американцями – фанатична любов до свободи, недовіра до уряду, готовність відстоювати свої права та віра в справедливість, яку громадяни мають право відновлювати не лише в судах, а й акціями прямої дії. З іншого боку, сьогодні будь-якому неупередженому спостерігачеві зрозуміло, що Америка увійшла в період найглибшої комплексної кризи з часів Великої депресії. Причому це криза саме американської державності, яка попри всі виклики та потрясіння змогла безперервно проіснувати майже 250 років.

Я сподіваюсь, що США, які здобули незалежність у протистоянні з наймогутнішою імперією світу, відстояли її у 1812 році, завоювали та колонізували безмежні простори Дикого Заходу, пережили громадянську війну, перетворились на економічну надпотугу в часи Реконструкції, здолали Велику депресію, зробили вирішальний внесок у перемогу над тоталітаризмом під час ІІ світової війни та виграли холодну війну у Радянського Союзу, здолають і цю кризу та вийдуть з неї оновленими та ще сильнішими.

Але українським елітам, які зробили безальтернативну ставку на Вашингтон, слід усвідомити, що хворий титан приречений на певний час зосередитись на власних проблемах. Оскільки його безвідповідальний лідер спромігся загострити усі хронічні хвороби американського суспільства: кричущу економічну нерівність, архаїчну виборчу систему, вкрай неефективну систему охорони здоров'я, культ маскулінности та насильства, расові забобони тощо...

Хворий титан приречений на певний час зосередитись на власних проблемах

А зеленінцям (почув цей влучний термін у Сергей Гайдай) слід усвідомити, що відсутність стратегії, гра на почуттях не надто освічених мас, зверхнє ставлення до науки, безвідповідальні обіцянки влади, апеляція до ірраціонального в людині, віра в можливість управляти країною за допомогою твітера (в українському випадку "відосиків"), призначення на ключові посади зручних та лояльних замість незручних, але професійних, вічний пошук винуватих замість визнання власних помилок та роботи над ними, неготовність та неспроможність здійснювати структурні реформи, коли запит на радикальні зміни в суспільстві назрів, - чреваті політичним банкротством і навіть колапсом державності.

Це Америка зі своїми віковими демократичними традиціями, потужними інститутами, інноваційною економікою та фактично необмеженими ресурсами напевне переживе шторм, який накликав на неї Трамп. В Україні, яку попередній президент присадив на фінансову голку "наших міжнародних партнерів" і забув у реанімаційному відділенні МВФ, американський буревій може запросто пустити на дно або змусити шукати порятунку у неспокійній заводі "русского мира".

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст