Ідея створити міністерство космосу – ще тупіша, ніж створити міністерство моркви

В України немає споживача

Давайте чесно. В Україні немає космосу. І немає передумов для розвитку ракетобудування.

Все що у нас є – спадок німецьких інженерів Третього рейху, опрацьований совєцькими вченими для того, щоб модернізовані ракети ФАУ долетіли до Америки.

Будь-яка індустрія має сенс, коли має свого споживача, який платить за продукт. Споживачем Южмашу був СССР. Раз в кілька років в космос запускали якусь Білку, Стрілку чи Леонова, щоб пропіарити совєцьку владу і мирний космос. І кожен день клепали ракети Р-36М "Сатана", щоб стерти Америку в радіоактивний попіл.

В України немає споживача. Україна – не СРСР і платити за світову гегемонію банально нічим. Після успішних стартів "Фальконів" Ілона Маска, втрата тих небагатьох клієнтів, що користуються послугами українських ракетобудівників – лише питання часу. Для того, щоб конкурувати з американською SpaceX українській ракеті треба бути не просто дешевшою, а дешевшою в рази. Бо там Штати та їхня стабільна якість і надійність, а тут дика Україна із безладом і непередбачуваністю. Така вартість вбиває розробку і розвиток. Так, якийсь час ще можна клепати нащадків ФАУ-2 розробки 40 років минулого століття, але це стагнація і повільна смерть. Інших варіантів немає.

Щоб конкурувати з американською SpaceX українській ракеті треба бути не просто дешевшою, а дешевшою в рази

Ідея створити міністерство космосу, призначити туди Найема, Лєщенка і якогось, невідомого ще нам, менеджера Ахметова – ще тупіша, ніж створити міністерство моркви. Бо морква в нас хоч є і буде завжди. А космос – амбітна, але не підкріплена ресурсами, хотілка ласої на аплодисменти влади. Не треба себе дурити. Аплодисментів не буде. Будуть лише вгачені в друзів президента мільярди і нульовий результат.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода