Хто найбільше виграв і програв від Covid-19

Навколо пандемії у світі розгорнулася інформаційна війна

Хто найбільше виграв, а хто суттєво програв від пандемії Covid-19? За великим рахунком, здається, програли практично усі. Певні висновки щодо окремих країн і сфер можна зробити вже сьогодні.

Наразі навколо пандемії у світі розгорнулася справжня інформаційна війна із потужними піар-компаніями, інфопровокаціями, взаємними звинуваченнями, різкими спростуваннями та майже щоденними офіційними заявами.

Риторика прес-повідомлень стає більш жорсткою і явно не мине без наслідків для міждержавних відносин. Є підстави вважати, що пандемія прискорить фактичне оформлення низки блоків держав, що визначатимуть ситуацію на міжнародній арені. Вочевидь, перші ознаки цих тенденцій ми побачимо вже на осінній сесії Генеральної Асамблеї ООН – якщо звичайно вона відбудеться...

Між тим, можна очікувати виникнення потужної хвилі різного роду теорій змов, що будуть видуватися в інфопростір і широко використовуватимуться для маніпуляцій. Більш того, недостатній рівень транспарентності щодо виникнення і розповсюдження Covid-19, спричинив явно неочікувану хвилю расизму і ксенофобії по усьому світу.

Дехто з експертів вже віщує неминучий крах глобалізації і навіть пропонує повертатися до XVIII сторіччя і розбудовувати так звану "натуральну економіку". Навряд чи можливу в ХХІ сторіччі, якщо цього не сталося навіть після нищівної кризи 1929 року і наступної Великої депресії...

Скоріше навпаки – спостерігатиметься певне посилення міжнародного співробітництва у сфері біологічних досліджень, біобезпеки, епідеміологічного контролю, медицини, збереження довкілля.

Найбільше від епідемії втратили країни-експортери сировини, зокрема Росія

Втім, аналіз дозволяє констатувати, що найбільше від епідемії втратили країни-експортери сировини, зокрема Росія, що примудрилася вийти з міжнародної нафтової домовленості в рамках ОПЕК+ саме на початку розпалу пандемії. Так, наразі більш ніж туманними виглядають перспективи у "Північного потоку-2", що в останні роки став своєрідним фетишем російської зовнішньої політики.

Китай ймовірно також не вийде без іміджевих втрат, пов'язаних з початком пандемії. Достатньо лише згадати чисельні повідомлення в ЗМІ щодо начебто походження коронавірусу з лабораторії в китайському Ухані.

До того ж, є підстави вважати, що США зроблять ґрунтовну переоцінку своїх торговельно-економічних зв'язків із Китаєм і активно стимулюватимуть перенесення американськими компаніями своїх виробничих потужностей до Сполучених Штатів. Останнє особливо стосуватиметься медичних препаратів та обладнання і вважатиметься питанням національної безпеки. Сьогоднішня геополітична напруга між Пекіном і Вашингтоном може не лише узагалі поставити під загрозу китайсько-американську економічну взаємодію, але й почала набувати ознак повномасштабної довгострокової конфронтації.

Під шквал критики за неспроможність адекватно реагувати на початок епідемії попала й уся багаторівнева система ООН, зокрема Всесвітня організація охорони здоров'я, стосовно якої вочевидь проведуть спеціальне розслідування.

Для кожної країни актуальним стає питання національного самозахисту від сьогоднішніх і майбутніх викликів, певна переоцінка раніше незмінних орієнтирів, розробка нових критеріїв успішності в умовах, що швидко змінюються

На тлі цього, фактично для кожної країни актуальним стає питання національного самозахисту від сьогоднішніх і майбутніх викликів, певна переоцінка раніше незмінних орієнтирів, розробка нових критеріїв успішності в умовах, що швидко змінюються.

Очевидно нам в Україні слід усвідомити, що завтра нормально існуватимуть і повноцінно функціонуватимуть лише держави, які зможуть забезпечити гнучке управління і одночасно ефективний менеджмент усіх сфер діяльності, який здійснюватимуть професіонали. Діяльності, в рамках якої відбуватиметься не лише регулярне стрес-тестування усіх найбільш важливих галузей, але й оперативна координація заходів головних державних інституцій.

Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода