У Коломойського з'явилася нова ідея, як зірвати співпрацю з МВФ

Замість дефолту заговорили про реструктуризацію

Дефолт виявився дуже непопулярною тезою. І люди Коломойського, які намагаються за всяку ціну зірвати співпрацю з МВФ, перейшли в інший формат. Тепер вони теж говорять, що дефолт це погано, а ось реструктуризація - добре. Провели ребрендинг. І продовжують гнути свою лінію. Пропонуючи, наприклад, тезу, що треба придивитися до своїх боргів, обрати не дуже важливі й не платити за ними. І назвати це реструктуризацією. Важливі борги, з огляду на все, у їх розумінні - це тільки борги перед Коломойським.

Це дуже шкідлива порада. І давайте зрозуміємо чому.

Взагалі частом реструктуризація - гарне рішення. Але для неї мають бути якісь інші причини, крім як небажання платити. Коли ви просто не хочете платити - це називається іншим словом. І вас називають іншими словами теж. Крім того, зараз єдине бажання організувати реструктуризацію - це намагання Коломойського захистити свої активи від України. Від українських платників податків, які можуть домогтися справедливості у суді Лондона. Така собі причина для руйнування фінансової стабільності країни.

2017 рік ми починали з боргом на рівні 80% від ВВП, то у 2020 рік ми увійшли з борговим навантаженням на рівні 50% від ВВП. Це зниження майже вдвічі. Таким чином, наш борг абсолютно під контролем

Які країни йдуть на реструктуризацію? Ті, хто має дуже високе боргове навантаження, і не можуть обслуговувати свій борг. За абсолютно об'єктивних причин. Що ми маємо в Україні? В Україні за останні чотири роки боргове навантаження істотно знизилось. Якщо 2017 рік ми починали з боргом на рівні 80% від ВВП, то у 2020 рік ми увійшли з борговим навантаженням на рівні 50% від ВВП. Це зниження майже вдвічі. Таким чином, наш борг абсолютно під контролем.

Які борги реструктуризують? Борги перед інвесторами. Так званий ринковий борг. Той борг, який залучають за рахунок випуску облігацій. І тут ось підступ. В Україні цього боргу зараз не так і багато. Нам просто нічого реструктуризувати. Цьогоріч на нас чекає одна велика виплата - $1,4 млрд. Але тільки у вересні. І зараз виплати інвесторам не мають жодного тиску на бюджет або на рахунки Мінфіну. Бо їх просто немає. І якщо заради $1,4 млрд у вересні затівати бучу зараз, яка відлякає всіх наших партнерів, то це не має ніякого сенсу. Якщо криза розвиватиметься, якщо до вересня все стане тільки гірше, тоді можна буде говорити про реструктуризацію. І інвестори це зрозуміють. Але точно не зараз. І точно не через гостре бажання одного олігарха зірвати співпрацю з МВФ. Всі інші наші борги - це позики перед американським урядом ($1 млрд у травні) або офіційними кредиторами. І не платити їм просто не можна. Особливо тоді, коли ви гостро просите їх вас підтримати.

Про що говорять прихильники секти дефолту? Пардон. Секти реструктуризації. Вони говорять, що Україна повинна виплатити цьогоріч заборгованостей на половину бюджету. І, зрозуміло, знаходять підтримку, адже люди думають, що цьогоріч бюджет треба витрачати на підтримку економіки, підтримку тих, хто втратив роботу внаслідок карантину, підтримку малого і середнього бізнесу, а не віддавати гроші буржуям. У чому підступ? У тому, що в бюджеті ви не знайдете такого рядка. Віддати 50% на виплату боргу. Цього там просто немає.

Борги завжди в усіх країнах віддають за рахунок залучення нових боргів. І Україна тут не виняток. У бюджеті ніхто не закладає погашення кредитів

Цьогоріч Україну дійсно чекали і все ще чекають пікові виплати за зовнішнім боргом. Але ці виплати ніколи не передбачаються у бюджеті. Річ у тому, що борги завжди в усіх країнах віддають за рахунок залучення нових боргів. І Україна тут не виняток. У бюджеті ніхто не закладає погашення кредитів. Від слова "взагалі". І це не що інше, як дешева маніпуляція, у спробі використати низьку фінансову грамотність більшості людей.

Таким чином, усе, що цьогоріч ми віддамо буржуям, ми залучимо у цих самих буржуїв. Але фішка ще й у тому, що цьогоріч ми маємо взяти у буржуїв набагато більше грошей. Не лише на повернення коштів буржуям. Але і для фінансування заходів із порятунку економіки від карантину. Цьогоріч дефіцит бюджету України зросте більш ніж утричі до 7,5% від ВВП. У звичайні роки це називали б божевіллям. Але 2020 рік - незвичайний. Таким шляхом, різкого збільшення дефіциту бюджету, йдуть всі країни і ЄС, і США. Бо немає іншого виходу. Інакше ви не зможете мінімізувати втрати від карантину. Нам треба залучити всі ці гроші, на медицину і допомогу бізнесу. І взяти їх, окрім як у кредит, нам ніде. Якщо ми вирішимо їх надрукувати, то вже завтра надруковані гривні нічого не коштуватимуть. Тому мусимо брати у борг. У валюті.

Єдине джерело ресурсів для підтримки української економіки - МВФ

І єдине джерело ресурсів для підтримки української економіки - МВФ. І нині така ситуація, що люди Коломойського кажуть вам: давайте не віддавати 10 гривень тоді, коли нам необхідно зайняти 20 гривень. І прекрасно, що вони водночас натякають, що вам не доведеться займати 20-ку, адже частина з неї пішла б на виплату боргів. Але головне тут - частина. А друга половина вам потрібна, щоб не померти з голоду сьогодні. І що робити з цією частиною у Коломойського вважають краще не озвучувати. Загалом, рецепт економістів від Бога. У той рік, коли Україні потрібно максимально запозичувати на зовнішніх ринках, щоб підтримувати економіку під час карантину, оголосити дефолт або затіяти реструктуризацію, ніж закрити собі доступ до зовнішнього фінансування. Це як, відчуваючи гостру спрагу, перед тим, як напитися з колодязя, справити в нього малу нужду.

Чи можна назвати це проїданням? Ні. Бо цей дефіцит бюджету - разова акція. Наступного року його вже не буде. Всі витрати, на які спрямовані гроші разові, пов'язані з карантином і вірусом. Як вже було сказано, останні три роки Україна суттєво скорочувала боргове навантаження. І нині, в екстрених умовах, ми можемо собі дозволити збільшити наш борг, який у кінці року може дійти до 60% від ВВП. Неприємно, але це необхідне зло в умовах відсутності хорошого вибору. Крім того, Україна братиме дуже дешеві гроші, від МВФ, що коштують значно менше, ніж наші ринкові борги.

А ось дурне зло - це затівати реструктуризацію, сором'язливо прикриваючи її словом "дефолт", яка потрібна лише, щоб кілька олігархів не відповіли за свої темні справи. І олігарх, разом із його вірними слугами, готовий поставити на кін усе. Зокрема й економіку України. І допомагати йому в цьому - не найкраще заняття.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ