Є дієвіший спосіб боротьби з пандемією, ніж "соколи Авакова" і штрафи

Чому б владі не спробувати вибудувати стосунки із своїми громадянами по-іншому

Коли все помре, залишаться таргани, спори грибка і Аваков.

Скажіть, а ви вірите, що владі важливо, щоб ми вижили і смерті були зведені нанівець?

Важливо, скажете ви. Тому і карантин було оголошено завчасно. Тому і підключили олігархів і волонтерів скуповувати у всьому світі апарати ШВЛ, захисний одяг і маски для медиків. Тому і залізли в Резервний фонд, вигребли все, що могли, в бюджеті пожертвували культурою, освітою, реформами, лиш би зупинити цю страшну пошесть. Все для коронавірусу – все для перемоги.

Не важливо, скажете ви. Тому що ми мали фору на кілька тижнів і могли аналізувати інформацію, якою вже володіли уряди різних країн. Могли, але все одно продовжували скуповувати все підряд, артикулюючи людям, що треба все поставити на паузу, щоб медицина (читайте – влада) підготувались до справжнього піку.

Але варто бути справедливими: 20 березня президент Зеленський повідомив, що Україна замовила і незабаром отримає 10 мільйонів тестів. Звідкись він же взяв, що тести важливі!

І ось тут можна було видихнути. Бо на той час, на прикладі інших країн, було відомо наступне: карантин і активне тестування допомагають виявляти хворих на ранніх стадіях і лікувати їх симптоматично, не доводячи до тяжкого стану. І, таким чином, можна значно знизити смертність від коронавірусу.

Карантин і активне тестування допомагають виявляти хворих на ранніх стадіях і лікувати їх симптоматично, не доводячи до тяжкого стану

Перші тести з'явились, треба розуміти, коли з'явились куршевельські туристи? Вони тестувались в приватній лабораторії Пальчевського Євролаб. І лікувались в непоганій Олександрівській інфекційній лікарні Києва. Всі вилікувались успішно. Частина з них, після оприлюднення прізвищ (сумнівне оприлюднення з правової точки зору), дали інтерв'ю, запостили фоточки і повідомили, що у них все прекрасно.

Правда, потім виявилось, що в Євролабі, знаючи результати тестувань, їх заховали. Нам повідомили, що справу з цього приводу порушено. Але це така кістка всім нам – гризіть і мовчіть, ми розбираємось! Бо навряд чи буде там втішний, з правової точки зору, результат.

А натомість почали цькувати "новосанжарських заручників" і дружину хворого із Чернівців. До речі, а ні "новосанжарці", а ні дружина хворого не були інфіковані. Принаймі, я не зустрічала протилежної інформації.

У нас не було коронавірусу, поки не було тестів. Ну, це зрозуміло. Тести прилетіли. 250 тисяч замість анонсованих 10 мільйонів.

Медіа і дописувачі в соціальних мережах розповідають історії про те, як навіть при наявності симптомів, людей не тестують.

Чому? Які варіанти?

1. Економлять, бо на всіх не вистачить. А у нас, серед всіх рівних, є найрівніші. А у них є сім'ї, обслуга, помічники…

У нас, серед всіх рівних, є найрівніші. А у них є сім'ї, обслуга, помічники

2. Збираються керувати "піками захворюваності", щоб виправдати свої дурні і свавільні дії. Тим паче, один пік вже проанонсовано – 14-20 квітня. І це чудова можливість запустити масове тестування, щоб продемонструвати, що мудрі вожді не помиляються. Вони звикли придумувати сценарні ходи. А професійна деградація не лікується за 1 рік.

3. Збираються вкладати гроші у вітчизняні структури, які вміють і можуть виробляти тести на коронавірус тут, в країні.

4. Ваш варант.

Отже, ще раз: тестування на коронавірус ефективно знижує ризик передачі. Щоб так стверджувати, експерти проаналізували ситуацію на прикладі Південної Кореї та Італії.

Рівень тестувань станом на 8 березня:

- в Південній Кореї - 3592 тести на 1 мільйон людей, смертність серед заражених - 66 смертей, або 0,6%;

- в Італії - 826 тести на 1 мільйон, смертність серед заражених – приблизно в 10 разів вища.

Тут же стверджується, що саме тестування рятує життя, тому що ефективно запобігає поширенню вірусу. А не те, що нам вливали у вуха: сидіть вдома, бо це дасть змогу лікарям і медичним закладам підготуватися до великої кількості хворих і лікувати вас, коли вас доставлять в лікарню у вигляді овоча.

Коли немає ліків від вірусу, то лікування від коронавірусу (читайте – тяжкий стан пацієнта) буде зводитися до підключення до кисню чи апаратів ШВЛ. Насправді синдром швидко прогресуючої легеневої недостатності, який вбиває інфікованих Covid-19, не є новим клінічним станом. Чимало інфекцій можуть спричинити аналогічну проблему.

Південна Корея щоденно тестує по 20 тисяч людей

Тому Південна Корея щоденно тестує по 20 тисяч людей. Там створена мережа з державних та приватних лабораторій, працюють десятки мобільних центрів, де люди із симптомами можуть перевірити стан здоров'я. І це - найбільша кількість тестів на душу населення у світі.

Я, поки шукала інформацію, намагалась зрозуміти, а як уряд, влада Південної Кореї так вчасно зрозуміли, які кроки можуть стати ефективними?

У 2015 році, після спалаху близькосхідного респіраторного синдрому, в цій країні була одна із найбільших кількість хворих у світі, до 40 людей померло.

Після цього, країна змінила підхід до інфекційних захворювань. Була створена спеціальна комісія, яка розробляла різні сценарії розвитку епідемій, в тому числі і найгірші.

Ще один висновок по Південній Кореї. Перша хвиля там почалась в кінці січня, коли була підтверджена хвороба у першого хворого чоловіка. Друга хвиля почалась з масового інфікування у релігійному закладі. Третю хвилю прогнозують, як занесення інфекції з-за кордону. Тому встановили два десятка кабінок для тестування коронавірусу в найбільшому аеропорту.

Певне, ми можемо використовувати цей досвід. Друга хвиля у нас може бути така сама. Третя – аналогічна.

І от питання: а що далі? Чи спроможна нинішня українська влада впоратися з епідемією не лише за допомогою "соколів Авакова" і велетенських штрафів?

Чи є розуміння, які подальші кроки ми робитимемо? Відкриємо школи? А якщо це приведе до сплесків вірусу? Закриємо? А як тоді виробиться "колективний імунітет"? Дозволимо частині населення все-таки перехворіти, а оберігатимемо групи ризику?

І от я не впевнена, що є розуміння подальших кроків у наших очільників.

Люди вже сидять по 3-4 тижня вдома. За цей час почуття небезпеки розмивається. Натомість розвивається інше – страх, упередженість, вразливість, тривожність

Люди вже сидять по 3-4 тижня вдома. За цей час почуття небезпеки розмивається. Натомість розвивається інше – страх, упередженість, вразливість, тривожність і так далі. Що ми будемо з усім цим робити? Ну, рано чи пізно ми ж вийдемо зі своїх хат.

Люди хочуть знати, яким буде їхнє подальше життя? Лише релевантна, правдива інформація породжує довіру. Довіра до влади – це те, що допомагає домовлятися з громадянами, встановлювати правила і розраховувати на підтримку соціуму.

Ми не знаємо достовірних цифр, які стосуються теми коронавірусу – як він поширюється, які прогнози і так далі.

Ми скептично ставимося до медичної статистики, і цілком маємо на це право. Бо навіть коли починаєш аналізувати цифри, які повідомляють офіційні структури, бачиш невідповідності і маніпуляції.

Ми не сприймаємо розмову з позиції ігнорування законів владою, залякувань і тотальних покарань.

Схоже, нам доведеться довго жити в цьому всьому. Чому б владі не спробувати вибудувати стосунки із своїми громадянами по-іншому?

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода