Євангеліє з Нобеля свідчить про високу писемну культуру українців 500 років тому

Хто цю книгу візьме від церкви, той буде проклятий

Нині українській спільноті не до питань культури. Нещодавно увага мас-медіа була прикута до Нових Санжар і проблем із коронавірусом. Нині маємо відставку уряду, генпрокурора і формування нового уряду. За останні місяці ми звикли до постійних скандалів – переважно політичного характеру. То яка там культура. Хоча саме вона "цементує" спільноти, є одним з головних чинників визначення ідентичності. І в цьому "цементуванні" важливу роль відіграє "культурне пригадування" - відзначення культурних ювілеїв. Але наших нинішніх можновладців, як правило, ці речі не цікавлять.

Нещодавно мав розмову з нині чинним депутатом Верховної Ради. Він мені оповідав, що любить їздити відпочивати на озеро Нобель. Я ж йому нагадав, що цього року виповнюється 500 років з часу написання Нобельського Євангелія. І тут народний обранець перейшов на іншу тему. Але ж не хочеться, щоб цей культурний ювілей проігнорували наші очільники – як проігноровали вони останнім часом чимало інших знакових ювілеїв української культури, - пише Петро Кралюк для "Радіо Свобода".

Нобельське Євангеліє належить до нечисленних середньовічних писемних пам'ятників, що дійшли до нашого часу

Нобельське Євангеліє належить до нечисленних середньовічних писемних пам'ятників, що дійшли до нашого часу. Написане воно було в містечку Нобель на Волинському Поліссі. Нині це село Зарічненського району Рівненської області. Назване не на честь Альфреда Бернарда Нобеля. Хоча, можливо, заснували це поселення вікінги-варяги. Адже назва ніби скандинавська. У поліських говірках зустрічаємо слова із скандинавських мов.

Варто сказати кілька слів про це село. Омивається воно водами великого мальовничого озера, яке також іменується Нобелем. У цій добре захищеній водними перепонами місцині здавен селилися люди. У Нобелі знайдені стоянки людей ще мезолітичного періоду. Зараз село наче живий музей під відкритим небом. Тут можна зустріти дерев'яні хати із вирізьбленими архаїчними солярними знаками. Сюди приїжджають фольклористи, аби записати старовинні народні пісні. А ще це село в літні дні є місцем для відпочивальників, які купаються в Нобелі-озері й вудять рибу.

Перша згадка про Нобель зустрічається в Київському літописі під 1158 роком

Перша згадка про Нобель зустрічається в Київському літописі під 1158 роком. Там йде мова про Небльську волость. Тобто Небль (Нобель) на той час був значним поселенням – центром волості. Про Небль-город велася мова в Галицько-Волинському літописі під 1262 роком. Тоді тут відбулася битва між військом волинського князя Василька Романовича й литовцями.

У давнину Нобель був значним міським центром на Волинському Поліссі. У ньому існувало п'ять церков, при яких діяли школи й писалися книги. І ось при одній з них, Миколаївській, у 1520 році завершили переписувати Євангеліє. У ньому читаємо:

"Книга ця, названа Євангеліє тетро, створена при королі Сигизмунді, єпископі Іоні, владиці Турівськім та Пінськім, при князеві Федорі Ярославовичі, повелінням христолюбця, раба Божого Симеона Батиєвича, старця Хоїнського, і дана в храм Святого Миколи в Ноблі. А хто цю книгу візьме від церкви Святого отця Миколи в Ноблі Пінського повіту, той буде проклятий у цей вік і в майбутній. А писав дяк, многогрішний раб Божий Севастьян Аврамович у Ноблі. Закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина".

Є згадка ще про одного переписувача – дяка Левка. Ймовірно, над книгою працювало кілька переписувачів.

До неї ввійшли не лише чотири Євангелія, а й передмови до них, "Соборник", де згадуються святі, та вказані тижні великого посту, даються вказівки щодо євангельських читань. Загалом же Нобельське Євангеліє має близько 700 сторінок.

Нобельське Євангеліє має близько 700 сторінок

Книга переписувалася на замовлення Симеона Батиєвича – одного з місцевих можновладців. Ім'я свідчить про татарське походження замовника. У той час немало татарських воїнів осідали на Поліссі, стаючи землевласниками-шляхтичами. Вони прийняли культуру місцевого люду, робилися русинами-українцями. Наприклад, татарами, які закоренилися на Поліссі, були предки відомого живописця Наполеона Орди. Також на Поліссі було родове гніздо Достоєвських, які також мали татарські корені.

Нобельське Євангеліє свідчить про високий рівень писемної культури, яка існувала в Україні в епоху Середньовіччя. Це є одна з найдавніших писемних пам'яток Волинського Полісся. Недалеко від Нобеля знаходиться й місто Турів – за часів України-Русі центр князівства, де було знайдено Євангеліє з ХІ століття.

Ймовірно, Нобельське Євангеліє перебувало в Нобелі до середини ХІХ століття. У 1856 році в місті Вільно, що у Литві - створили Музей давнини, куди збирали пам'ятки давно минулих часів. Експедиції цього Музею здійснювалися й на Волинське Полісся. Схоже, тоді Нобельське Євангеліє потрапило до Вільна. Принаймні в 1865 році воно вже було там. Тоді цю пам'ятку описав дослідник Петро Гільтебрандт. Зараз книга зберігається у Вільнюсі в фондах бібліотеки Академії наук Литви.

Книга зберігається у Вільнюсі в фондах бібліотеки Академії наук Литви

Нобельське Євангеліє "повторно відкрила" для України у 2014 році учителька, краєзнавець із Зарічненського району Валентина Тумаш. Також немало для "повернення" цієї пам'ятки до українців зробив отець Павло Дубінець – уродженець села Нобель, настоятель Свято-Параскевського храму в селі Марочне.

Наполегливість цих небайдужих людей дала про себе знати. Наприкінці 2019 року за кошти благодійного фонду Василя Яніцького "Наш край" були виготовлені факсимільні копії Нобельського Євангелія. Тепер ця книга може стати відносно доступною для дослідників і шанувальників української старовини.

До червня, коли виповниться 500-ліття Євангелія з Нобеля, ще є час. Хотілося, щоб державні інституції звернули увагу на цю дату. Адже в нас, здається, є Міністерство культури.

Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі