Росія впевнено спотворює правду і не менш впевнено її не боїться

Від фальсифікації історії сусідніх країн Кремль перейшов до фальсифікації історії Другої світової війни

Парламенти країн Центральної Європи та Балтії один за іншим ухвалюють постанови, в яких засуджуються спроби Кремля переписати історію та покласти відповідальність за розв'язання Другої світової війни на жертв трагедії, а не на агресорів.​

Але, схоже, таке "переінакшування" історії ‒ цілком звична для російського керівництва тактика. Саме переписуючи історію, Росія почала процес анексії Криму ‒ причому не в 2014 році, а набагато раніше, - пише Віталій Портников для "Крим.Реалії".

Саме переписуючи історію, Росія почала процес анексії Криму ‒ причому не в 2014 році, а набагато раніше

Спочатку просто підмінили багатовікову історію цивілізації на півострові ‒ від античних колоній до Кримського ханства ‒ історією російського флоту, російських дачників і радянського курорту. Так Крим перестав бути Кримом, втратив душу у сприйнятті та розумінні не тільки більшості росіян, які живуть у повсякденному світі історичної та політичної брехні, а й багатьох українців, і багатьох жителів західних країн. Ось ви спитайте у таких людей, навіть у тих, хто обурений анексією Криму. І вони вам дадуть відповідь, що з точки зору міжнародного права Крим, звичайно, український, але ж з історичної точки зору він ‒ частина "русского мира", російської цивілізації. Але ж вважати так ‒ це все одно, що вважати Анголу португальською, Марокко ‒ французьким, а Аргентину ‒ іспанською. Але нічого, у наше постколоніальне століття Росія з усім цим успішно впоралася за допомогою брехні.

І можна сказати, що Росія на Криму успішно тренується. Якщо історія півострова, на якому держави виникали ще тоді, коли на місці не тільки Москви, а й навіть Великого Новгорода були непрохідні ліси та болота, зведена до кількох століть, які обчислюються днем приходу російської армії, то чому не можна історію України починати від Переяславської Ради, а не від Київської Русі? Чому не можна множити підробку на підробці, брехню на брехні, керуючись простим правилом: чим ця брехня більша й чим більше ресурсів витрачено для її пропаганди, тим більше людей їй повірять?

Українцям, полякам і жителям країн Балтії важливо зупиняти кремлівську неправду біля своїх кордонів

І зрозуміло, що від фальсифікації історії сусідніх країн можна спокійно переходити до фальсифікації історії Другої світової війни. Схоже, при цьому самим брехунам ніяка правда не страшна, так потужно і впевнено вкоренилася фальсифікація в мізках їхніх співвітчизників. Я завжди наводжу простий приклад ‒ приклад проєкту "Невідома війна" з великим американським актором Бертом Ланкастером у ролі ведучого. Цей фільм був знятий ще за радянських часів радянськими та американськими кінематографістами. Його метою, зрозуміло, було показати роль СРСР у Другій світовій війні, але водночас він детально розповідав і про роль країн-союзників, про їхній внесок у перемогу над гітлеризмом і про їхню допомогу Червоній армії. Цьому були присвячені цілі серії! І телесеріал транслювався на радянському телебаченні у найкращий ефірний час. При цьому ніякого сліду у свідомості більшості радянських людей з точки зору внеску в перемогу країн антигітлерівської коаліції він просто не залишив ‒ таким сильним було тяжіння сталінського міфу про війну, зараз успішно реанімованого Путіним.

Схоже, країна з такою пропагандистською традицією як Росія може впевнено спотворювати правду і не менш впевнено її не боятися ‒ правда не пройде! Саме тому й українцям, і полякам, і жителям країн Балтії так важливо зупиняти кремлівську неправду біля своїх кордонів, реагувати на неї, не давати їй спуску.

Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода