Вчителі, які вміють мотивувати, зникають, як мамонти

Українська мова у випускників шкіл не покращилась

Не стихає дискусія щодо запровадження обов'язкового зовнішнього незалежного оцінювання з математики. Знову спробую акцентувати увагу тих, хто думає і тих, хто приймає рішення, лише на одному питанні: "А для чого потрібно запроваджувати обов'язкове ЗНО з математики?"

Якщо, запроваджуючи обов'язкове ЗНО, ставлять мету домогтися рішучого поліпшення математичних знань у випускників шкіл - то це рівносильно меті побудови комунізму. Бо, по-перше, у переважної більшості випускників шкіл відсутня мотивація вивчати математику. По-друге, примусити навчатися (а запровадження обов'язкового ЗНО - це фактично вияв того ж примусу) можна, але, як свідчить величезний пласт суспільного досвіду, таке навчання реальної користі не принесе. Силоміць милим не будеш, складуть ЗНО і забудуть. Тим більше, якщо йдеться про ЗНО з математики в українському виконанні та з українським порогом "склав/не склав", котрий, як правило, не перевищує поріг вгадування.

Силоміць милим не будеш, складуть ЗНО і забудуть

Тобто, запровадження обов'язкового ЗНО з математики - абсолютно формальна процедура, яка апріорі не може мати реального впливу на якісне поліпшення математичних знань випускників шкіл. Про студентів коледжів і технікумів, в яких математика не є профільним предметом, то це взагалі окрема тема. Бо для них це оцінювання, на мою думку, є не чим іншим, як сумним шоу з можливими достатньо негативними наслідками. Іншими словами: серйозної та глибокої мотивації у контексті вивчення математики обов'язкове ЗНО з цього предмету не матиме.

Мотивувати може лише вчитель. Із першого класу. І далі. А от із вчителями, які можуть мотивувати вчитися, а не просто провести урок, із кожним роком стає все складніше. Вони зникають, як мамонти. І процес їхнього зникнення зупинити не вдалося. Більше того, не бачу навіть концептуальних спроб це зробити. Крім розмов. Між іншим, мамонти зникали упродовж достатньо тривалого історичного періоду. Зникнення вчителів, які можуть мотивувати, а не лише проводити уроки, відбувається страшенно швидко. Ось у чому проблема. А не в необхідності запровадження обов'язкового тесту з математики.

Лише два чи три університети умовою вступу визначили наявність результатів тесту складнішого рівня

Тест з української мови та літератури обов'язковим для випускників шкіл став кілька років тому. Чи поліпшилися суттєво знання випускників шкіл з української мови після запровадження обов'язкового тесту? Не поліпшилися. Цьогорічні результати ЗНО про це переконливо свідчать. І не лише результати ЗНО. Тож не потрібно, як кажуть в народі, шукати сокирку під лавкою. Вона не там лежить.

І дуже прошу не думати, що гарні знання абітурієнтів із математики потрібні нашим університетам. Маємо досвід 2014 року, коли ми спробували запровадити тест із математики двох рівнів: стандарт і більш складний. Тоді лише два чи три університети умовою вступу визначили наявність результатів тесту складнішого рівня.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олександр Паращій Керівник аналітичного відділу Concorde Capital
Павло Кухта Керівник з політичних питань Київської школи економіки
Анастасія Дідорук Візажистка
Вадим Денисенко Виконавчий директор UIF
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua