Стьоб – це пастка, ілюзія свободи

Є зло, більше і менше – і є добро, більше і менше. Завжди треба вибирати

Стьоб - небезпечна зброя. Сучасна ілюзія свободи, сучасна ілюзія чистоти. Ніхто не є морально чистим, твердить сучасний сьобний скепсис, а тому єдиний (перверсивний) спосіб бути чистим - стібатися з "тотального бруду" навколо. Всі брудні, твердить майстер стьобу, і навіть я теж, підморгує він глядачам, але я стібуся з них, і тому я чистіший, тому я крутіший і модніший, і тому я є, а їх немає. Стібуся, отже існую.

Але в цьому пастка, і пастка полягає в тому, що саме так втрачається вибір. Кремлівська інфовійна виховує це відчуття: якщо всі брудні, якщо всі однаково покидьки, то обирати треба й можна тільки те, що ближче до тіла: власних покидьків. Жоден моральний вибір неможливий, нашіптує нам Russia Today, найкращий у світі абсолютизований стьоб - а тому обирай те, що ближче, кайфовіше, стьобніше, зрештою.

Але це брехня. Бо бруд, і зло - це кількісні величини. Є більший бруд і менший. Є зло, більше і менше - і є добро, більше і менше. І треба вибирати, завжди треба вибирати, завжди, на кожному кроці. Не буває так, що всі однакові, не буває, це втеча від вибору. Тотальний стьоб - це лише ілюзія свободи. Насправді це страх вибору. Страусова поза. Теж прагнення зберегти обличчя. Але це обличчя вже нічого не бачить і не розрізняє.

Текст є постом автора у мережі Facebook і не написаний спеціально для Gazeta.ua. Передруковується з дозволу автора.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода