Долар по 24 грн схожий на курс по 8 при Януковичі

Коли курсова піраміда впала, боляче було всім

Напевно, ви вже помітили, що блогери масово пишуть про прекрасний курс долара. Методичка не нова, але рейтинг падає і треба терміново піднімати відсоток жирів у маслі.

Що ж не так з прекрасним курсом долара по 24? Хіба це не чудово на тлі страшилок Порошенка про долар по 100? Не чудово. І ось чому.

1. Курс долара - це не ВВП. Не можна говорити, що в країні все добре тому, що курс долара падає. Правда в тому, що вирости він може за один день настільки, що весь захват буде помножений на нуль. Таких прикладів гри з курсом в українській історії було більш ніж достатньо. Але історія вчить тільки тому, що вона нічому не вчить.

2. Чому курс долара може вирости? Тому що в України дуже багато боргів і не дуже багато валютних резервів. Резервів, звичайно, набагато більше, ніж в 2014-2015 роках, коли їх не було взагалі й відбулася основна девальвація гривні. Але недостатньо, щоб погасити паніку, якщо вона почнеться.

Не можна говорити, що в країні все добре тому, що курс долара падає

3. Крім боргів на курс долара впливає стан економіки. У другому півріччі зростання економіки сповільнилося. Гірше того, найважливіший макроекономічний показник - зростання промислового виробництва, падає вже п'ятий місяць поспіль. Обсяг промислового виробництва в жовтні скоротився на 5% порівняно з минулим роком. Це багато.

4. Цьогоріч в Україні рекордні не тільки борги по зарплаті, а й дефіцит бюджету. Він запланований на рівні 90 мдрд грн. Для порівняння, торік дефіцит був 59 млрд - в півтора рази менше. Природно, чим більше ми витрачаємо і менше заробляємо, тим слабша наша валюта. Але вона не дешевшає. Цікаво, чому, так?

5. Наші борги дорогі і їх обслуговування стає все дорожчим. МВФ припинив співпрацю і не дає дешевих кредитів (під 2-3%) через Коломойського. Щоб розплатитися з боргами, Україна позичає у приватних інвесторів під 18%.

Простими словами, приколи з курсом долара, який падає замість того, щоб рости, дуже схожий на курс 8 при Януковичі. Тоді теж не було ніяких передумов стримувати його на рівні 8. Але заради українців, які вірили в курс більше, ніж в економічні показники, його штучно підтримували. У підсумку, коли ця курсова піраміда впала, боляче було всім.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода